| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tarhaherkkusienet | Genetiivi | tarhaherkkusienen |
| Monikon genetiivi | tarhaherkkusienten | Monikon genetiivi | tarhaherkkusienien |
| Partitiivi | tarhaherkkusientä | Monikon partitiivi | tarhaherkkusieniä |
| Inessiivi | tarhaherkkusienessä | Monikon inessiivi | tarhaherkkusienissä |
| Elatiivi | tarhaherkkusienestä | Monikon elatiivi | tarhaherkkusienistä |
| Illatiivi | tarhaherkkusieneen | Monikon illatiivi | tarhaherkkusieniin |
| Adessiivi | tarhaherkkusienellä | Monikon adessiivi | tarhaherkkusienillä |
| Ablatiivi | tarhaherkkusieneltä | Monikon ablatiivi | tarhaherkkusieniltä |
| Allatiivi | tarhaherkkusienelle | Monikon allatiivi | tarhaherkkusienille |
| Essiivi | tarhaherkkusienenä | Monikon essiivi | tarhaherkkusieninä |
| Translatiivi | tarhaherkkusieneksi | Monikon translatiivi | tarhaherkkusieniksi |
| Monikon instruktiivi | tarhaherkkusienin | Abessiivi | tarhaherkkusienettä |
| Monikon abessiivi | tarhaherkkusienittä | Monikon akkusatiivi | tarhaherkkusienet |