| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | pyökkilehtorouskut | Genetiivi | pyökkilehtorouskun |
| Monikon genetiivi | pyökkilehtorouskujen | Partitiivi | pyökkilehtorouskua |
| Monikon partitiivi | pyökkilehtorouskuja | Inessiivi | pyökkilehtorouskussa |
| Monikon inessiivi | pyökkilehtorouskuissa | Elatiivi | pyökkilehtorouskusta |
| Monikon elatiivi | pyökkilehtorouskuista | Illatiivi | pyökkilehtorouskuun |
| Monikon illatiivi | pyökkilehtorouskuihin | Adessiivi | pyökkilehtorouskulla |
| Monikon adessiivi | pyökkilehtorouskuilla | Ablatiivi | pyökkilehtorouskulta |
| Monikon ablatiivi | pyökkilehtorouskuilta | Allatiivi | pyökkilehtorouskulle |
| Monikon allatiivi | pyökkilehtorouskuille | Essiivi | pyökkilehtorouskuna |
| Monikon essiivi | pyökkilehtorouskuina | Translatiivi | pyökkilehtorouskuksi |
| Monikon translatiivi | pyökkilehtorouskuiksi | Monikon instruktiivi | pyökkilehtorouskuin |
| Abessiivi | pyökkilehtorouskutta | Monikon abessiivi | pyökkilehtorouskuitta |
| Monikon akkusatiivi | pyökkilehtorouskut |