| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | harjasrouskut | Genetiivi | harjasrouskun |
| Monikon genetiivi | harjasrouskujen | Partitiivi | harjasrouskua |
| Monikon partitiivi | harjasrouskuja | Inessiivi | harjasrouskussa |
| Monikon inessiivi | harjasrouskuissa | Elatiivi | harjasrouskusta |
| Monikon elatiivi | harjasrouskuista | Illatiivi | harjasrouskuun |
| Monikon illatiivi | harjasrouskuihin | Adessiivi | harjasrouskulla |
| Monikon adessiivi | harjasrouskuilla | Ablatiivi | harjasrouskulta |
| Monikon ablatiivi | harjasrouskuilta | Allatiivi | harjasrouskulle |
| Monikon allatiivi | harjasrouskuille | Essiivi | harjasrouskuna |
| Monikon essiivi | harjasrouskuina | Translatiivi | harjasrouskuksi |
| Monikon translatiivi | harjasrouskuiksi | Monikon instruktiivi | harjasrouskuin |
| Abessiivi | harjasrouskutta | Monikon abessiivi | harjasrouskuitta |
| Monikon akkusatiivi | harjasrouskut |