| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | viitahaperot | Genetiivi | viitahaperon |
| Monikon genetiivi | viitahaperojen | Monikon genetiivi | viitahaperoiden |
| Monikon genetiivi | viitahaperoitten | Partitiivi | viitahaperoa |
| Monikon partitiivi | viitahaperoja | Monikon partitiivi | viitahaperoita |
| Inessiivi | viitahaperossa | Monikon inessiivi | viitahaperoissa |
| Elatiivi | viitahaperosta | Monikon elatiivi | viitahaperoista |
| Illatiivi | viitahaperoon | Monikon illatiivi | viitahaperoihin |
| Adessiivi | viitahaperolla | Monikon adessiivi | viitahaperoilla |
| Ablatiivi | viitahaperolta | Monikon ablatiivi | viitahaperoilta |
| Allatiivi | viitahaperolle | Monikon allatiivi | viitahaperoille |
| Essiivi | viitahaperona | Monikon essiivi | viitahaperoina |
| Translatiivi | viitahaperoksi | Monikon translatiivi | viitahaperoiksi |
| Monikon instruktiivi | viitahaperoin | Abessiivi | viitahaperotta |
| Monikon abessiivi | viitahaperoitta | Monikon akkusatiivi | viitahaperot |