| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | плаша, ужасявам |
| englanti | horrify, appall, appal, frighten, terrify, dismay |
| espanja | consternado, aterrar, consternar, horripilar, horrorizar |
| esperanto | teruri |
| hollanti | weerzinwekkend |
| italia | impallidire, spaventare |
| kreikka | τρομάζω (tromázo), κατατρομάζω (katatromázo) |
| latina | terreō |
| portugali | aterrorizar |
| puola | zbulwersować, bulwersować |
| ranska | terrifier, horrifier, effrayer |
| ruotsi | skrämma, förskräcka, förfära |
| saksa | erschrecken, entsetzen, schrecken |
| tšekki | děsit |
| venäjä | потрясать (potrjasat), пугать (pugat), устрашать (ustrašat), ужасать (užasat), приводить в смятение (privodit v smjatenije) |
| viro | õõvastama |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kauhistutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kauhistutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kauhistutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kauhistutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kauhistuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kauhistuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kauhistuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kauhistuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kauhistuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kauhistuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kauhistuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kauhistuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kauhistuttanevat |