| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | anortiitit | Genetiivi | anortiitin |
| Monikon genetiivi | anortiittien | Partitiivi | anortiittia |
| Monikon partitiivi | anortiitteja | Inessiivi | anortiitissa |
| Monikon inessiivi | anortiiteissa | Elatiivi | anortiitista |
| Monikon elatiivi | anortiiteista | Illatiivi | anortiittiin |
| Monikon illatiivi | anortiitteihin | Adessiivi | anortiitilla |
| Monikon adessiivi | anortiiteilla | Ablatiivi | anortiitilta |
| Monikon ablatiivi | anortiiteilta | Allatiivi | anortiitille |
| Monikon allatiivi | anortiiteille | Essiivi | anortiittina |
| Monikon essiivi | anortiitteina | Translatiivi | anortiitiksi |
| Monikon translatiivi | anortiiteiksi | Monikon instruktiivi | anortiitein |
| Abessiivi | anortiititta | Monikon abessiivi | anortiiteitta |
| Monikon akkusatiivi | anortiitit |