| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | akmiitit | Genetiivi | akmiitin |
| Monikon genetiivi | akmiittien | Partitiivi | akmiittia |
| Monikon partitiivi | akmiitteja | Inessiivi | akmiitissa |
| Monikon inessiivi | akmiiteissa | Elatiivi | akmiitista |
| Monikon elatiivi | akmiiteista | Illatiivi | akmiittiin |
| Monikon illatiivi | akmiitteihin | Adessiivi | akmiitilla |
| Monikon adessiivi | akmiiteilla | Ablatiivi | akmiitilta |
| Monikon ablatiivi | akmiiteilta | Allatiivi | akmiitille |
| Monikon allatiivi | akmiiteille | Essiivi | akmiittina |
| Monikon essiivi | akmiitteina | Translatiivi | akmiitiksi |
| Monikon translatiivi | akmiiteiksi | Monikon instruktiivi | akmiitein |
| Abessiivi | akmiititta | Monikon abessiivi | akmiiteitta |
| Monikon akkusatiivi | akmiitit |