| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | iänmääritykset | Genetiivi | iänmäärityksen |
| Monikon genetiivi | iänmääritysten | Monikon genetiivi | iänmäärityksien |
| Partitiivi | iänmääritystä | Monikon partitiivi | iänmäärityksiä |
| Inessiivi | iänmäärityksessä | Monikon inessiivi | iänmäärityksissä |
| Elatiivi | iänmäärityksestä | Monikon elatiivi | iänmäärityksistä |
| Illatiivi | iänmääritykseen | Monikon illatiivi | iänmäärityksiin |
| Adessiivi | iänmäärityksellä | Monikon adessiivi | iänmäärityksillä |
| Ablatiivi | iänmääritykseltä | Monikon ablatiivi | iänmäärityksiltä |
| Allatiivi | iänmääritykselle | Monikon allatiivi | iänmäärityksille |
| Essiivi | iänmäärityksenä | Monikon essiivi | iänmäärityksinä |
| Translatiivi | iänmääritykseksi | Monikon translatiivi | iänmäärityksiksi |
| Monikon instruktiivi | iänmäärityksin | Abessiivi | iänmäärityksettä |
| Monikon abessiivi | iänmäärityksittä | Monikon akkusatiivi | iänmääritykset |