| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | inhaloinnit | Genetiivi | inhaloinnin |
| Monikon genetiivi | inhalointien | Partitiivi | inhalointia |
| Monikon partitiivi | inhalointeja | Inessiivi | inhaloinnissa |
| Monikon inessiivi | inhaloinneissa | Elatiivi | inhaloinnista |
| Monikon elatiivi | inhaloinneista | Illatiivi | inhalointiin |
| Monikon illatiivi | inhalointeihin | Adessiivi | inhaloinnilla |
| Monikon adessiivi | inhaloinneilla | Ablatiivi | inhaloinnilta |
| Monikon ablatiivi | inhaloinneilta | Allatiivi | inhaloinnille |
| Monikon allatiivi | inhaloinneille | Essiivi | inhalointina |
| Monikon essiivi | inhalointeina | Translatiivi | inhaloinniksi |
| Monikon translatiivi | inhaloinneiksi | Monikon instruktiivi | inhaloinnein |
| Abessiivi | inhaloinnitta | Monikon abessiivi | inhaloinneitta |
| Monikon akkusatiivi | inhaloinnit |