Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla ei ole sormea tai sormia

Taivutusmuodot

MonikkosormettomatMonikkosormettomani
MonikkosormettomasiMonikkosormettomamme
MonikkosormettomanneMonikkosormettomansa
GenetiivisormettomanGenetiivisormettomani
GenetiivisormettomasiGenetiivisormettomamme
GenetiivisormettomanneGenetiivisormettomansa
Monikon genetiivisormettomienMonikon genetiivisormettomieni
Monikon genetiivisormettomiesiMonikon genetiivisormettomiemme
Monikon genetiivisormettomienneMonikon genetiivisormettomiensa
PartitiivisormetontaPartitiivisormetontani
PartitiivisormetontasiPartitiivisormetontamme
PartitiivisormetontannePartitiivisormetontaan
PartitiivisormetontansaMonikon partitiivisormettomia
Monikon partitiivisormettomianiMonikon partitiivisormettomiasi
Monikon partitiivisormettomiammeMonikon partitiivisormettomianne
Monikon partitiivisormettomiaanMonikon partitiivisormettomiansa
InessiivisormettomassaInessiivisormettomassani
InessiivisormettomassasiInessiivisormettomassamme
InessiivisormettomassanneInessiivisormettomassaan
InessiivisormettomassansaMonikon inessiivisormettomissa
Monikon inessiivisormettomissaniMonikon inessiivisormettomissasi
Monikon inessiivisormettomissammeMonikon inessiivisormettomissanne
Monikon inessiivisormettomissaanMonikon inessiivisormettomissansa
ElatiivisormettomastaElatiivisormettomastani
ElatiivisormettomastasiElatiivisormettomastamme
ElatiivisormettomastanneElatiivisormettomastaan
ElatiivisormettomastansaMonikon elatiivisormettomista
Monikon elatiivisormettomistaniMonikon elatiivisormettomistasi
Monikon elatiivisormettomistammeMonikon elatiivisormettomistanne
Monikon elatiivisormettomistaanMonikon elatiivisormettomistansa
IllatiivisormettomaanIllatiivisormettomaani
IllatiivisormettomaasiIllatiivisormettomaamme
IllatiivisormettomaanneIllatiivisormettomaansa
Monikon illatiivisormettomiinMonikon illatiivisormettomiini
Monikon illatiivisormettomiisiMonikon illatiivisormettomiimme
Monikon illatiivisormettomiinneMonikon illatiivisormettomiinsa
AdessiivisormettomallaAdessiivisormettomallani
AdessiivisormettomallasiAdessiivisormettomallamme
AdessiivisormettomallanneAdessiivisormettomallaan
AdessiivisormettomallansaMonikon adessiivisormettomilla
Monikon adessiivisormettomillaniMonikon adessiivisormettomillasi
Monikon adessiivisormettomillammeMonikon adessiivisormettomillanne
Monikon adessiivisormettomillaanMonikon adessiivisormettomillansa
AblatiivisormettomaltaAblatiivisormettomaltani
AblatiivisormettomaltasiAblatiivisormettomaltamme
AblatiivisormettomaltanneAblatiivisormettomaltaan
AblatiivisormettomaltansaMonikon ablatiivisormettomilta
Monikon ablatiivisormettomiltaniMonikon ablatiivisormettomiltasi
Monikon ablatiivisormettomiltammeMonikon ablatiivisormettomiltanne
Monikon ablatiivisormettomiltaanMonikon ablatiivisormettomiltansa
AllatiivisormettomalleAllatiivisormettomalleni
AllatiivisormettomallesiAllatiivisormettomallemme
AllatiivisormettomallenneAllatiivisormettomalleen
AllatiivisormettomallensaMonikon allatiivisormettomille
Monikon allatiivisormettomilleniMonikon allatiivisormettomillesi
Monikon allatiivisormettomillemmeMonikon allatiivisormettomillenne
Monikon allatiivisormettomilleenMonikon allatiivisormettomillensa
EssiivisormettomanaEssiivisormettomanani
EssiivisormettomanasiEssiivisormettomanamme
EssiivisormettomananneEssiivisormettomanaan
EssiivisormettomanansaMonikon essiivisormettomina
Monikon essiivisormettominaniMonikon essiivisormettominasi
Monikon essiivisormettominammeMonikon essiivisormettominanne
Monikon essiivisormettominaanMonikon essiivisormettominansa
TranslatiivisormettomaksiTranslatiivisormettomakseni
TranslatiivisormettomaksesiTranslatiivisormettomaksemme
TranslatiivisormettomaksenneTranslatiivisormettomakseen
TranslatiivisormettomaksensaMonikon translatiivisormettomiksi
Monikon translatiivisormettomikseniMonikon translatiivisormettomiksesi
Monikon translatiivisormettomiksemmeMonikon translatiivisormettomiksenne
Monikon translatiivisormettomikseenMonikon translatiivisormettomiksensa
Monikon instruktiivisormettominAbessiivisormettomatta
AbessiivisormettomattaniAbessiivisormettomattasi
AbessiivisormettomattammeAbessiivisormettomattanne
AbessiivisormettomattaanAbessiivisormettomattansa
Monikon abessiivisormettomittaMonikon abessiivisormettomittani
Monikon abessiivisormettomittasiMonikon abessiivisormettomittamme
Monikon abessiivisormettomittanneMonikon abessiivisormettomittaan
Monikon abessiivisormettomittansaMonikon komitatiivisormettomine
Monikon komitatiivisormettomineniMonikon komitatiivisormettominesi
Monikon komitatiivisormettominemmeMonikon komitatiivisormettominenne
Monikon komitatiivisormettomineenMonikon komitatiivisormettominensa
Monikon akkusatiivisormettomatMonikon akkusatiivisormettomani
Monikon akkusatiivisormettomasiMonikon akkusatiivisormettomamme
Monikon akkusatiivisormettomanneMonikon akkusatiivisormettomansa
AkkusatiivisormettomaniAkkusatiivisormettomasi
AkkusatiivisormettomammeAkkusatiivisormettomanne
Akkusatiivisormettomansa

Luokat