| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | jay |
| espanja | jota |
| esperanto | jo |
| hollanti | jee |
| italia | i lunga |
| japani | ジェイ (jiェi / jei) |
| latina | ī |
| portugali | jota |
| puola | jot |
| saksa | Jot |
| turkki | je |
| venäjä | йот (jot), жи (ži) |
| Monikko | jiit | Genetiivi | jiin |
| Monikon genetiivi | jiiden | Monikon genetiivi | jiitten |
| Partitiivi | jiitä | Monikon partitiivi | jiitä |
| Inessiivi | jiissä | Monikon inessiivi | jiissä |
| Elatiivi | jiistä | Monikon elatiivi | jiistä |
| Illatiivi | jiihin | Monikon illatiivi | jiihin |
| Adessiivi | jiillä | Monikon adessiivi | jiillä |
| Ablatiivi | jiiltä | Monikon ablatiivi | jiiltä |
| Allatiivi | jiille | Monikon allatiivi | jiille |
| Essiivi | jiinä | Monikon essiivi | jiinä |
| Translatiivi | jiiksi | Monikon translatiivi | jiiksi |
| Monikon instruktiivi | jiin | Abessiivi | jiittä |
| Monikon abessiivi | jiittä | Monikon akkusatiivi | jiit |