Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaне́гър, не́гърка
englantiblack
espanjanegro, negra
esperantonigrulo, nigrula
hollantineger, zwarte, negerin
italianero, nera
japani黒人 (kokujin)
kreikkaμαύρος (mávros), μαύρη (mávri)
latinaniger, ater, aetheops
liettuanegras, negrė
norjasvart
portugalinegro, negra, preto, afrodescendente
puolamurzyn, czarny, murzynka, czarnoskóry, murzyński
ranskanoir, Noir, Noire, cafre
ruotsisvart
tanskaneger
turkkizenci, siyah
tšekkičernoch, černoška, černošský
unkarinéger, fekete
venäjäнегр (negr), чёрный (tšornyi), чернокожий (tšernokoži), черноко́жий (tšernokóži), негритя́нка (negritjánka), негритя́нский (negritjánski), темноко́жий (temnokóži), черноко́жая (tšernokóžaja)
vironeeger, mustanahaline

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (halventava) rodultaan tai ihonväriltään Saharan eteläpuolisen Afrikan alkuperäiskansoille ja heidän jälkeläisilleen tyypillinen

Substantiivi

  1. musta, mustaihoinen ihminen

Taivutusmuodot

MonikkomustaihoisetMonikkomustaihoiseni
MonikkomustaihoisesiMonikkomustaihoisemme
MonikkomustaihoisenneMonikkomustaihoisensa
GenetiivimustaihoisenGenetiivimustaihoiseni
GenetiivimustaihoisesiGenetiivimustaihoisemme
GenetiivimustaihoisenneGenetiivimustaihoisensa
Monikon genetiivimustaihoistenMonikon genetiivimustaihoisien
Monikon genetiivimustaihoisteniMonikon genetiivimustaihoisieni
Monikon genetiivimustaihoistesiMonikon genetiivimustaihoisiesi
Monikon genetiivimustaihoistemmeMonikon genetiivimustaihoisiemme
Monikon genetiivimustaihoistenneMonikon genetiivimustaihoisienne
Monikon genetiivimustaihoistensaMonikon genetiivimustaihoisiensa
PartitiivimustaihoistaPartitiivimustaihoistani
PartitiivimustaihoistasiPartitiivimustaihoistamme
PartitiivimustaihoistannePartitiivimustaihoistaan
PartitiivimustaihoistansaMonikon partitiivimustaihoisia
Monikon partitiivimustaihoisianiMonikon partitiivimustaihoisiasi
Monikon partitiivimustaihoisiammeMonikon partitiivimustaihoisianne
Monikon partitiivimustaihoisiaanMonikon partitiivimustaihoisiansa
InessiivimustaihoisessaInessiivimustaihoisessani
InessiivimustaihoisessasiInessiivimustaihoisessamme
InessiivimustaihoisessanneInessiivimustaihoisessaan
InessiivimustaihoisessansaMonikon inessiivimustaihoisissa
Monikon inessiivimustaihoisissaniMonikon inessiivimustaihoisissasi
Monikon inessiivimustaihoisissammeMonikon inessiivimustaihoisissanne
Monikon inessiivimustaihoisissaanMonikon inessiivimustaihoisissansa
ElatiivimustaihoisestaElatiivimustaihoisestani
ElatiivimustaihoisestasiElatiivimustaihoisestamme
ElatiivimustaihoisestanneElatiivimustaihoisestaan
ElatiivimustaihoisestansaMonikon elatiivimustaihoisista
Monikon elatiivimustaihoisistaniMonikon elatiivimustaihoisistasi
Monikon elatiivimustaihoisistammeMonikon elatiivimustaihoisistanne
Monikon elatiivimustaihoisistaanMonikon elatiivimustaihoisistansa
IllatiivimustaihoiseenIllatiivimustaihoiseeni
IllatiivimustaihoiseesiIllatiivimustaihoiseemme
IllatiivimustaihoiseenneIllatiivimustaihoiseensa
Monikon illatiivimustaihoisiinMonikon illatiivimustaihoisiini
Monikon illatiivimustaihoisiisiMonikon illatiivimustaihoisiimme
Monikon illatiivimustaihoisiinneMonikon illatiivimustaihoisiinsa
AdessiivimustaihoisellaAdessiivimustaihoisellani
AdessiivimustaihoisellasiAdessiivimustaihoisellamme
AdessiivimustaihoisellanneAdessiivimustaihoisellaan
AdessiivimustaihoisellansaMonikon adessiivimustaihoisilla
Monikon adessiivimustaihoisillaniMonikon adessiivimustaihoisillasi
Monikon adessiivimustaihoisillammeMonikon adessiivimustaihoisillanne
Monikon adessiivimustaihoisillaanMonikon adessiivimustaihoisillansa
AblatiivimustaihoiseltaAblatiivimustaihoiseltani
AblatiivimustaihoiseltasiAblatiivimustaihoiseltamme
AblatiivimustaihoiseltanneAblatiivimustaihoiseltaan
AblatiivimustaihoiseltansaMonikon ablatiivimustaihoisilta
Monikon ablatiivimustaihoisiltaniMonikon ablatiivimustaihoisiltasi
Monikon ablatiivimustaihoisiltammeMonikon ablatiivimustaihoisiltanne
Monikon ablatiivimustaihoisiltaanMonikon ablatiivimustaihoisiltansa
AllatiivimustaihoiselleAllatiivimustaihoiselleni
AllatiivimustaihoisellesiAllatiivimustaihoisellemme
AllatiivimustaihoisellenneAllatiivimustaihoiselleen
AllatiivimustaihoisellensaMonikon allatiivimustaihoisille
Monikon allatiivimustaihoisilleniMonikon allatiivimustaihoisillesi
Monikon allatiivimustaihoisillemmeMonikon allatiivimustaihoisillenne
Monikon allatiivimustaihoisilleenMonikon allatiivimustaihoisillensa
EssiivimustaihoisenaEssiivimustaihoisenani
EssiivimustaihoisenasiEssiivimustaihoisenamme
EssiivimustaihoisenanneEssiivimustaihoisenaan
EssiivimustaihoisenansaMonikon essiivimustaihoisina
Monikon essiivimustaihoisinaniMonikon essiivimustaihoisinasi
Monikon essiivimustaihoisinammeMonikon essiivimustaihoisinanne
Monikon essiivimustaihoisinaanMonikon essiivimustaihoisinansa
TranslatiivimustaihoiseksiTranslatiivimustaihoisekseni
TranslatiivimustaihoiseksesiTranslatiivimustaihoiseksemme
TranslatiivimustaihoiseksenneTranslatiivimustaihoisekseen
TranslatiivimustaihoiseksensaMonikon translatiivimustaihoisiksi
Monikon translatiivimustaihoisikseniMonikon translatiivimustaihoisiksesi
Monikon translatiivimustaihoisiksemmeMonikon translatiivimustaihoisiksenne
Monikon translatiivimustaihoisikseenMonikon translatiivimustaihoisiksensa
Monikon instruktiivimustaihoisinAbessiivimustaihoisetta
AbessiivimustaihoisettaniAbessiivimustaihoisettasi
AbessiivimustaihoisettammeAbessiivimustaihoisettanne
AbessiivimustaihoisettaanAbessiivimustaihoisettansa
Monikon abessiivimustaihoisittaMonikon abessiivimustaihoisittani
Monikon abessiivimustaihoisittasiMonikon abessiivimustaihoisittamme
Monikon abessiivimustaihoisittanneMonikon abessiivimustaihoisittaan
Monikon abessiivimustaihoisittansaMonikon komitatiivimustaihoisine
Monikon komitatiivimustaihoisineniMonikon komitatiivimustaihoisinesi
Monikon komitatiivimustaihoisinemmeMonikon komitatiivimustaihoisinenne
Monikon komitatiivimustaihoisineenMonikon komitatiivimustaihoisinensa
Monikon akkusatiivimustaihoisetMonikon akkusatiivimustaihoiseni
Monikon akkusatiivimustaihoisesiMonikon akkusatiivimustaihoisemme
Monikon akkusatiivimustaihoisenneMonikon akkusatiivimustaihoisensa
AkkusatiivimustaihoiseniAkkusatiivimustaihoisesi
AkkusatiivimustaihoisemmeAkkusatiivimustaihoisenne
Akkusatiivimustaihoisensa