| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tyttäret | Genetiivi | tyttären |
| Monikon genetiivi | tyttärien | Monikon genetiivi | tytärten |
| Partitiivi | tytärtä | Monikon partitiivi | tyttäriä |
| Inessiivi | tyttäressä | Monikon inessiivi | tyttärissä |
| Elatiivi | tyttärestä | Monikon elatiivi | tyttäristä |
| Illatiivi | tyttäreen | Monikon illatiivi | tyttäriin |
| Adessiivi | tyttärellä | Monikon adessiivi | tyttärillä |
| Ablatiivi | tyttäreltä | Monikon ablatiivi | tyttäriltä |
| Allatiivi | tyttärelle | Monikon allatiivi | tyttärille |
| Essiivi | tyttärenä | Monikon essiivi | tyttärinä |
| Translatiivi | tyttäreksi | Monikon translatiivi | tyttäriksi |
| Monikon instruktiivi | tyttärin | Abessiivi | tyttärettä |
| Monikon abessiivi | tyttärittä | Monikon akkusatiivi | tyttäret |