| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | lapsellinen kieli | ||
| Substantiivit | |||
| 2. | lapsellinen kieli | ||
| 3. | lapsellinen kieli | ||
| Monikko | popat | Monikko | poppani |
| Monikko | poppasi | Monikko | poppamme |
| Monikko | poppanne | Monikko | poppansa |
| Genetiivi | popan | Genetiivi | poppani |
| Genetiivi | poppasi | Genetiivi | poppamme |
| Genetiivi | poppanne | Genetiivi | poppansa |
| Monikon genetiivi | poppien | Monikon genetiivi | poppieni |
| Monikon genetiivi | poppiesi | Monikon genetiivi | poppiemme |
| Monikon genetiivi | poppienne | Monikon genetiivi | poppiensa |
| Partitiivi | poppaa | Partitiivi | poppaani |
| Partitiivi | poppaasi | Partitiivi | poppaamme |
| Partitiivi | poppaanne | Partitiivi | poppaansa |
| Monikon partitiivi | poppia | Monikon partitiivi | poppiani |
| Monikon partitiivi | poppiasi | Monikon partitiivi | poppiamme |
| Monikon partitiivi | poppianne | Monikon partitiivi | poppiaan |
| Monikon partitiivi | poppiansa | Inessiivi | popassa |
| Inessiivi | popassani | Inessiivi | popassasi |
| Inessiivi | popassamme | Inessiivi | popassanne |
| Inessiivi | popassaan | Inessiivi | popassansa |
| Monikon inessiivi | popissa | Monikon inessiivi | popissani |
| Monikon inessiivi | popissasi | Monikon inessiivi | popissamme |
| Monikon inessiivi | popissanne | Monikon inessiivi | popissaan |
| Monikon inessiivi | popissansa | Elatiivi | popasta |
| Elatiivi | popastani | Elatiivi | popastasi |
| Elatiivi | popastamme | Elatiivi | popastanne |
| Elatiivi | popastaan | Elatiivi | popastansa |
| Monikon elatiivi | popista | Monikon elatiivi | popistani |
| Monikon elatiivi | popistasi | Monikon elatiivi | popistamme |
| Monikon elatiivi | popistanne | Monikon elatiivi | popistaan |
| Monikon elatiivi | popistansa | Illatiivi | poppaan |
| Illatiivi | poppaani | Illatiivi | poppaasi |
| Illatiivi | poppaamme | Illatiivi | poppaanne |
| Illatiivi | poppaansa | Monikon illatiivi | poppiin |
| Monikon illatiivi | poppiini | Monikon illatiivi | poppiisi |
| Monikon illatiivi | poppiimme | Monikon illatiivi | poppiinne |
| Monikon illatiivi | poppiinsa | Adessiivi | popalla |
| Adessiivi | popallani | Adessiivi | popallasi |
| Adessiivi | popallamme | Adessiivi | popallanne |
| Adessiivi | popallaan | Adessiivi | popallansa |
| Monikon adessiivi | popilla | Monikon adessiivi | popillani |
| Monikon adessiivi | popillasi | Monikon adessiivi | popillamme |
| Monikon adessiivi | popillanne | Monikon adessiivi | popillaan |
| Monikon adessiivi | popillansa | Ablatiivi | popalta |
| Ablatiivi | popaltani | Ablatiivi | popaltasi |
| Ablatiivi | popaltamme | Ablatiivi | popaltanne |
| Ablatiivi | popaltaan | Ablatiivi | popaltansa |
| Monikon ablatiivi | popilta | Monikon ablatiivi | popiltani |
| Monikon ablatiivi | popiltasi | Monikon ablatiivi | popiltamme |
| Monikon ablatiivi | popiltanne | Monikon ablatiivi | popiltaan |
| Monikon ablatiivi | popiltansa | Allatiivi | popalle |
| Allatiivi | popalleni | Allatiivi | popallesi |
| Allatiivi | popallemme | Allatiivi | popallenne |
| Allatiivi | popalleen | Allatiivi | popallensa |
| Monikon allatiivi | popille | Monikon allatiivi | popilleni |
| Monikon allatiivi | popillesi | Monikon allatiivi | popillemme |
| Monikon allatiivi | popillenne | Monikon allatiivi | popilleen |
| Monikon allatiivi | popillensa | Essiivi | poppana |
| Essiivi | poppanani | Essiivi | poppanasi |
| Essiivi | poppanamme | Essiivi | poppananne |
| Essiivi | poppanaan | Essiivi | poppanansa |
| Monikon essiivi | poppina | Monikon essiivi | poppinani |
| Monikon essiivi | poppinasi | Monikon essiivi | poppinamme |
| Monikon essiivi | poppinanne | Monikon essiivi | poppinaan |
| Monikon essiivi | poppinansa | Translatiivi | popaksi |
| Translatiivi | popakseni | Translatiivi | popaksesi |
| Translatiivi | popaksemme | Translatiivi | popaksenne |
| Translatiivi | popakseen | Translatiivi | popaksensa |
| Monikon translatiivi | popiksi | Monikon translatiivi | popikseni |
| Monikon translatiivi | popiksesi | Monikon translatiivi | popiksemme |
| Monikon translatiivi | popiksenne | Monikon translatiivi | popikseen |
| Monikon translatiivi | popiksensa | Monikon instruktiivi | popin |
| Abessiivi | popatta | Abessiivi | popattani |
| Abessiivi | popattasi | Abessiivi | popattamme |
| Abessiivi | popattanne | Abessiivi | popattaan |
| Abessiivi | popattansa | Monikon abessiivi | popitta |
| Monikon abessiivi | popittani | Monikon abessiivi | popittasi |
| Monikon abessiivi | popittamme | Monikon abessiivi | popittanne |
| Monikon abessiivi | popittaan | Monikon abessiivi | popittansa |
| Monikon komitatiivi | poppine | Monikon komitatiivi | poppineni |
| Monikon komitatiivi | poppinesi | Monikon komitatiivi | poppinemme |
| Monikon komitatiivi | poppinenne | Monikon komitatiivi | poppineen |
| Monikon komitatiivi | poppinensa | Komparatiivi | popempi |
| Superlatiivi | popin | Monikon akkusatiivi | popat |
| Monikon akkusatiivi | poppani | Monikon akkusatiivi | poppasi |
| Monikon akkusatiivi | poppamme | Monikon akkusatiivi | poppanne |
| Monikon akkusatiivi | poppansa | Akkusatiivi | poppani |
| Akkusatiivi | poppasi | Akkusatiivi | poppamme |
| Akkusatiivi | poppanne | Akkusatiivi | poppansa |