Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaчудя се (čudja se), заеквам (zaekvam), колебая се (kolebaja se), двоумя се (dvoumja se), заекна (zaekna)
englantihesitate, scruple, dither, vacillate, hover, stagger, waver, stick
espanjadudar, vacilar, hesitar, titubear
esperantoheziti
hollantitwijfelen, aarzelen, weifelen
italiaesitare, tentennare, essere indeciso, essere sospeso, essere in bilico, pencolare
japaniためらう (tamerau), 躊躇する (chūcho-suru)
latinadubito, duabus sellis sedeo, aestuō
norjanøle
portugalivacilar, hesitar
puolawahać się, jąkać się
ranskadouter, hésiter, chanceler
ruotsitveka, hesitera, hatta, vackla
saksazweifeln, zögern, stammeln, wanken
tanskastamme, hakke i det, have er, nære er
turkkiçekinmek, kararsız kalmak
tšekkiváhat, zaváhat
unkarihabozik, tétovázik, hezitál
venäjäколебаться (kolebatsja), медлить (medlit), сомневаться (somnevatsja), запинаться (zapinatsja), запнуться (zapnutsja), заикаться (zaikatsja), заикнуться (zaiknutsja), колеба́ться (kolebátsja)

Määritelmät

Verbi

  1. olla epävarma jostakin

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensepäröinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensepäröit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensepäröiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensepäröimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensepäröitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensepäröivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiepäröinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiepäröit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiepäröiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiepäröimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiepäröitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiepäröivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensepäröisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensepäröisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensepäröisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensepäröisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensepäröisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensepäröisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensepäröiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensepäröiköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensepäröikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensepäröikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensepäröiköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensepäröinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensepäröinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensepäröinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensepäröinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensepäröinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensepäröinevät