Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈke̞hnæ]
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkokehnätGenetiivikehnän
Monikon genetiivikehnienPartitiivikehnää
Monikon partitiivikehniäInessiivikehnässä
Monikon inessiivikehnissäElatiivikehnästä
Monikon elatiivikehnistäIllatiivikehnään
Monikon illatiivikehniinAdessiivikehnällä
Monikon adessiivikehnilläAblatiivikehnältä
Monikon ablatiivikehniltäAllatiivikehnälle
Monikon allatiivikehnilleEssiivikehnänä
Monikon essiivikehninäTranslatiivikehnäksi
Monikon translatiivikehniksiMonikon instruktiivikehnin
AbessiivikehnättäMonikon abessiivikehnittä
Monikon akkusatiivikehnät