| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | lapidary |
| venäjä | ювелир (juvelir) |
| Monikko | jalokivihiojat | Genetiivi | jalokivihiojan |
| Monikon genetiivi | jalokivihiojien | Partitiivi | jalokivihiojaa |
| Monikon partitiivi | jalokivihiojia | Inessiivi | jalokivihiojassa |
| Monikon inessiivi | jalokivihiojissa | Elatiivi | jalokivihiojasta |
| Monikon elatiivi | jalokivihiojista | Illatiivi | jalokivihiojaan |
| Monikon illatiivi | jalokivihiojiin | Adessiivi | jalokivihiojalla |
| Monikon adessiivi | jalokivihiojilla | Ablatiivi | jalokivihiojalta |
| Monikon ablatiivi | jalokivihiojilta | Allatiivi | jalokivihiojalle |
| Monikon allatiivi | jalokivihiojille | Essiivi | jalokivihiojana |
| Monikon essiivi | jalokivihiojina | Translatiivi | jalokivihiojaksi |
| Monikon translatiivi | jalokivihiojiksi | Monikon instruktiivi | jalokivihiojin |
| Abessiivi | jalokivihiojatta | Monikon abessiivi | jalokivihiojitta |
| Monikon akkusatiivi | jalokivihiojat |