Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkoiskemätMonikkoiskemäni
MonikkoiskemäsiMonikkoiskemämme
MonikkoiskemänneMonikkoiskemänsä
GenetiiviiskemänGenetiiviiskemäni
GenetiiviiskemäsiGenetiiviiskemämme
GenetiiviiskemänneGenetiiviiskemänsä
Monikon genetiiviiskemienMonikon genetiiviiskemieni
Monikon genetiiviiskemiesiMonikon genetiiviiskemiemme
Monikon genetiiviiskemienneMonikon genetiiviiskemiensä
PartitiiviiskemääPartitiiviiskemääni
PartitiiviiskemääsiPartitiiviiskemäämme
PartitiiviiskemäännePartitiiviiskemäänsä
Monikon partitiiviiskemiäMonikon partitiiviiskemiäni
Monikon partitiiviiskemiäsiMonikon partitiiviiskemiämme
Monikon partitiiviiskemiänneMonikon partitiiviiskemiään
Monikon partitiiviiskemiänsäInessiiviiskemässä
InessiiviiskemässäniInessiiviiskemässäsi
InessiiviiskemässämmeInessiiviiskemässänne
InessiiviiskemässäänInessiiviiskemässänsä
Monikon inessiiviiskemissäMonikon inessiiviiskemissäni
Monikon inessiiviiskemissäsiMonikon inessiiviiskemissämme
Monikon inessiiviiskemissänneMonikon inessiiviiskemissään
Monikon inessiiviiskemissänsäElatiiviiskemästä
ElatiiviiskemästäniElatiiviiskemästäsi
ElatiiviiskemästämmeElatiiviiskemästänne
ElatiiviiskemästäänElatiiviiskemästänsä
Monikon elatiiviiskemistäMonikon elatiiviiskemistäni
Monikon elatiiviiskemistäsiMonikon elatiiviiskemistämme
Monikon elatiiviiskemistänneMonikon elatiiviiskemistään
Monikon elatiiviiskemistänsäIllatiiviiskemään
IllatiiviiskemääniIllatiiviiskemääsi
IllatiiviiskemäämmeIllatiiviiskemäänne
IllatiiviiskemäänsäMonikon illatiiviiskemiin
Monikon illatiiviiskemiiniMonikon illatiiviiskemiisi
Monikon illatiiviiskemiimmeMonikon illatiiviiskemiinne
Monikon illatiiviiskemiinsäAdessiiviiskemällä
AdessiiviiskemälläniAdessiiviiskemälläsi
AdessiiviiskemällämmeAdessiiviiskemällänne
AdessiiviiskemälläänAdessiiviiskemällänsä
Monikon adessiiviiskemilläMonikon adessiiviiskemilläni
Monikon adessiiviiskemilläsiMonikon adessiiviiskemillämme
Monikon adessiiviiskemillänneMonikon adessiiviiskemillään
Monikon adessiiviiskemillänsäAblatiiviiskemältä
AblatiiviiskemältäniAblatiiviiskemältäsi
AblatiiviiskemältämmeAblatiiviiskemältänne
AblatiiviiskemältäänAblatiiviiskemältänsä
Monikon ablatiiviiskemiltäMonikon ablatiiviiskemiltäni
Monikon ablatiiviiskemiltäsiMonikon ablatiiviiskemiltämme
Monikon ablatiiviiskemiltänneMonikon ablatiiviiskemiltään
Monikon ablatiiviiskemiltänsäAllatiiviiskemälle
AllatiiviiskemälleniAllatiiviiskemällesi
AllatiiviiskemällemmeAllatiiviiskemällenne
AllatiiviiskemälleenAllatiiviiskemällensä
Monikon allatiiviiskemilleMonikon allatiiviiskemilleni
Monikon allatiiviiskemillesiMonikon allatiiviiskemillemme
Monikon allatiiviiskemillenneMonikon allatiiviiskemilleen
Monikon allatiiviiskemillensäEssiiviiskemänä
EssiiviiskemänäniEssiiviiskemänäsi
EssiiviiskemänämmeEssiiviiskemänänne
EssiiviiskemänäänEssiiviiskemänänsä
Monikon essiiviiskeminäMonikon essiiviiskeminäni
Monikon essiiviiskeminäsiMonikon essiiviiskeminämme
Monikon essiiviiskeminänneMonikon essiiviiskeminään
Monikon essiiviiskeminänsäTranslatiiviiskemäksi
TranslatiiviiskemäkseniTranslatiiviiskemäksesi
TranslatiiviiskemäksemmeTranslatiiviiskemäksenne
TranslatiiviiskemäkseenTranslatiiviiskemäksensä
Monikon translatiiviiskemiksiMonikon translatiiviiskemikseni
Monikon translatiiviiskemiksesiMonikon translatiiviiskemiksemme
Monikon translatiiviiskemiksenneMonikon translatiiviiskemikseen
Monikon translatiiviiskemiksensäMonikon instruktiiviiskemin
AbessiiviiskemättäAbessiiviiskemättäni
AbessiiviiskemättäsiAbessiiviiskemättämme
AbessiiviiskemättänneAbessiiviiskemättään
AbessiiviiskemättänsäMonikon abessiiviiskemittä
Monikon abessiiviiskemittäniMonikon abessiiviiskemittäsi
Monikon abessiiviiskemittämmeMonikon abessiiviiskemittänne
Monikon abessiiviiskemittäänMonikon abessiiviiskemittänsä
Monikon komitatiiviiskemineMonikon komitatiiviiskemineni
Monikon komitatiiviiskeminesiMonikon komitatiiviiskeminemme
Monikon komitatiiviiskeminenneMonikon komitatiiviiskemineen
Monikon komitatiiviiskeminensäMonikon akkusatiiviiskemät
Monikon akkusatiiviiskemäniMonikon akkusatiiviiskemäsi
Monikon akkusatiiviiskemämmeMonikon akkusatiiviiskemänne
Monikon akkusatiiviiskemänsäAkkusatiiviiskemäni
AkkusatiiviiskemäsiAkkusatiiviiskemämme
AkkusatiiviiskemänneAkkusatiiviiskemänsä