| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | iskemät | Monikko | iskemäni |
| Monikko | iskemäsi | Monikko | iskemämme |
| Monikko | iskemänne | Monikko | iskemänsä |
| Genetiivi | iskemän | Genetiivi | iskemäni |
| Genetiivi | iskemäsi | Genetiivi | iskemämme |
| Genetiivi | iskemänne | Genetiivi | iskemänsä |
| Monikon genetiivi | iskemien | Monikon genetiivi | iskemieni |
| Monikon genetiivi | iskemiesi | Monikon genetiivi | iskemiemme |
| Monikon genetiivi | iskemienne | Monikon genetiivi | iskemiensä |
| Partitiivi | iskemää | Partitiivi | iskemääni |
| Partitiivi | iskemääsi | Partitiivi | iskemäämme |
| Partitiivi | iskemäänne | Partitiivi | iskemäänsä |
| Monikon partitiivi | iskemiä | Monikon partitiivi | iskemiäni |
| Monikon partitiivi | iskemiäsi | Monikon partitiivi | iskemiämme |
| Monikon partitiivi | iskemiänne | Monikon partitiivi | iskemiään |
| Monikon partitiivi | iskemiänsä | Inessiivi | iskemässä |
| Inessiivi | iskemässäni | Inessiivi | iskemässäsi |
| Inessiivi | iskemässämme | Inessiivi | iskemässänne |
| Inessiivi | iskemässään | Inessiivi | iskemässänsä |
| Monikon inessiivi | iskemissä | Monikon inessiivi | iskemissäni |
| Monikon inessiivi | iskemissäsi | Monikon inessiivi | iskemissämme |
| Monikon inessiivi | iskemissänne | Monikon inessiivi | iskemissään |
| Monikon inessiivi | iskemissänsä | Elatiivi | iskemästä |
| Elatiivi | iskemästäni | Elatiivi | iskemästäsi |
| Elatiivi | iskemästämme | Elatiivi | iskemästänne |
| Elatiivi | iskemästään | Elatiivi | iskemästänsä |
| Monikon elatiivi | iskemistä | Monikon elatiivi | iskemistäni |
| Monikon elatiivi | iskemistäsi | Monikon elatiivi | iskemistämme |
| Monikon elatiivi | iskemistänne | Monikon elatiivi | iskemistään |
| Monikon elatiivi | iskemistänsä | Illatiivi | iskemään |
| Illatiivi | iskemääni | Illatiivi | iskemääsi |
| Illatiivi | iskemäämme | Illatiivi | iskemäänne |
| Illatiivi | iskemäänsä | Monikon illatiivi | iskemiin |
| Monikon illatiivi | iskemiini | Monikon illatiivi | iskemiisi |
| Monikon illatiivi | iskemiimme | Monikon illatiivi | iskemiinne |
| Monikon illatiivi | iskemiinsä | Adessiivi | iskemällä |
| Adessiivi | iskemälläni | Adessiivi | iskemälläsi |
| Adessiivi | iskemällämme | Adessiivi | iskemällänne |
| Adessiivi | iskemällään | Adessiivi | iskemällänsä |
| Monikon adessiivi | iskemillä | Monikon adessiivi | iskemilläni |
| Monikon adessiivi | iskemilläsi | Monikon adessiivi | iskemillämme |
| Monikon adessiivi | iskemillänne | Monikon adessiivi | iskemillään |
| Monikon adessiivi | iskemillänsä | Ablatiivi | iskemältä |
| Ablatiivi | iskemältäni | Ablatiivi | iskemältäsi |
| Ablatiivi | iskemältämme | Ablatiivi | iskemältänne |
| Ablatiivi | iskemältään | Ablatiivi | iskemältänsä |
| Monikon ablatiivi | iskemiltä | Monikon ablatiivi | iskemiltäni |
| Monikon ablatiivi | iskemiltäsi | Monikon ablatiivi | iskemiltämme |
| Monikon ablatiivi | iskemiltänne | Monikon ablatiivi | iskemiltään |
| Monikon ablatiivi | iskemiltänsä | Allatiivi | iskemälle |
| Allatiivi | iskemälleni | Allatiivi | iskemällesi |
| Allatiivi | iskemällemme | Allatiivi | iskemällenne |
| Allatiivi | iskemälleen | Allatiivi | iskemällensä |
| Monikon allatiivi | iskemille | Monikon allatiivi | iskemilleni |
| Monikon allatiivi | iskemillesi | Monikon allatiivi | iskemillemme |
| Monikon allatiivi | iskemillenne | Monikon allatiivi | iskemilleen |
| Monikon allatiivi | iskemillensä | Essiivi | iskemänä |
| Essiivi | iskemänäni | Essiivi | iskemänäsi |
| Essiivi | iskemänämme | Essiivi | iskemänänne |
| Essiivi | iskemänään | Essiivi | iskemänänsä |
| Monikon essiivi | iskeminä | Monikon essiivi | iskeminäni |
| Monikon essiivi | iskeminäsi | Monikon essiivi | iskeminämme |
| Monikon essiivi | iskeminänne | Monikon essiivi | iskeminään |
| Monikon essiivi | iskeminänsä | Translatiivi | iskemäksi |
| Translatiivi | iskemäkseni | Translatiivi | iskemäksesi |
| Translatiivi | iskemäksemme | Translatiivi | iskemäksenne |
| Translatiivi | iskemäkseen | Translatiivi | iskemäksensä |
| Monikon translatiivi | iskemiksi | Monikon translatiivi | iskemikseni |
| Monikon translatiivi | iskemiksesi | Monikon translatiivi | iskemiksemme |
| Monikon translatiivi | iskemiksenne | Monikon translatiivi | iskemikseen |
| Monikon translatiivi | iskemiksensä | Monikon instruktiivi | iskemin |
| Abessiivi | iskemättä | Abessiivi | iskemättäni |
| Abessiivi | iskemättäsi | Abessiivi | iskemättämme |
| Abessiivi | iskemättänne | Abessiivi | iskemättään |
| Abessiivi | iskemättänsä | Monikon abessiivi | iskemittä |
| Monikon abessiivi | iskemittäni | Monikon abessiivi | iskemittäsi |
| Monikon abessiivi | iskemittämme | Monikon abessiivi | iskemittänne |
| Monikon abessiivi | iskemittään | Monikon abessiivi | iskemittänsä |
| Monikon komitatiivi | iskemine | Monikon komitatiivi | iskemineni |
| Monikon komitatiivi | iskeminesi | Monikon komitatiivi | iskeminemme |
| Monikon komitatiivi | iskeminenne | Monikon komitatiivi | iskemineen |
| Monikon komitatiivi | iskeminensä | Monikon akkusatiivi | iskemät |
| Monikon akkusatiivi | iskemäni | Monikon akkusatiivi | iskemäsi |
| Monikon akkusatiivi | iskemämme | Monikon akkusatiivi | iskemänne |
| Monikon akkusatiivi | iskemänsä | Akkusatiivi | iskemäni |
| Akkusatiivi | iskemäsi | Akkusatiivi | iskemämme |
| Akkusatiivi | iskemänne | Akkusatiivi | iskemänsä |