| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valtimonlaajentumat | Genetiivi | valtimonlaajentuman |
| Monikon genetiivi | valtimonlaajentumien | Partitiivi | valtimonlaajentumaa |
| Monikon partitiivi | valtimonlaajentumia | Inessiivi | valtimonlaajentumassa |
| Monikon inessiivi | valtimonlaajentumissa | Elatiivi | valtimonlaajentumasta |
| Monikon elatiivi | valtimonlaajentumista | Illatiivi | valtimonlaajentumaan |
| Monikon illatiivi | valtimonlaajentumiin | Adessiivi | valtimonlaajentumalla |
| Monikon adessiivi | valtimonlaajentumilla | Ablatiivi | valtimonlaajentumalta |
| Monikon ablatiivi | valtimonlaajentumilta | Allatiivi | valtimonlaajentumalle |
| Monikon allatiivi | valtimonlaajentumille | Essiivi | valtimonlaajentumana |
| Monikon essiivi | valtimonlaajentumina | Translatiivi | valtimonlaajentumaksi |
| Monikon translatiivi | valtimonlaajentumiksi | Monikon instruktiivi | valtimonlaajentumin |
| Abessiivi | valtimonlaajentumatta | Monikon abessiivi | valtimonlaajentumitta |
| Monikon akkusatiivi | valtimonlaajentumat |