| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tiikerihait | Genetiivi | tiikerihain |
| Monikon genetiivi | tiikerihaiden | Monikon genetiivi | tiikerihaitten |
| Partitiivi | tiikerihaita | Monikon partitiivi | tiikerihaita |
| Inessiivi | tiikerihaissa | Monikon inessiivi | tiikerihaissa |
| Elatiivi | tiikerihaista | Monikon elatiivi | tiikerihaista |
| Illatiivi | tiikerihaihin | Monikon illatiivi | tiikerihaihin |
| Adessiivi | tiikerihailla | Monikon adessiivi | tiikerihailla |
| Ablatiivi | tiikerihailta | Monikon ablatiivi | tiikerihailta |
| Allatiivi | tiikerihaille | Monikon allatiivi | tiikerihaille |
| Essiivi | tiikerihaina | Monikon essiivi | tiikerihaina |
| Translatiivi | tiikerihaiksi | Monikon translatiivi | tiikerihaiksi |
| Monikon instruktiivi | tiikerihain | Abessiivi | tiikerihaitta |
| Monikon abessiivi | tiikerihaitta | Monikon akkusatiivi | tiikerihait |