| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| Monikko | pultsarit | Genetiivi | pultsarin |
| Monikon genetiivi | pultsarien | Monikon genetiivi | pultsareiden |
| Monikon genetiivi | pultsareitten | Partitiivi | pultsaria |
| Monikon partitiivi | pultsareita | Monikon partitiivi | pultsareja |
| Inessiivi | pultsarissa | Monikon inessiivi | pultsareissa |
| Elatiivi | pultsarista | Monikon elatiivi | pultsareista |
| Illatiivi | pultsariin | Monikon illatiivi | pultsareihin |
| Adessiivi | pultsarilla | Monikon adessiivi | pultsareilla |
| Ablatiivi | pultsarilta | Monikon ablatiivi | pultsareilta |
| Allatiivi | pultsarille | Monikon allatiivi | pultsareille |
| Essiivi | pultsarina | Monikon essiivi | pultsareina |
| Translatiivi | pultsariksi | Monikon translatiivi | pultsareiksi |
| Monikon instruktiivi | pultsarein | Abessiivi | pultsaritta |
| Monikon abessiivi | pultsareitta | Monikon akkusatiivi | pultsarit |