| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haudanhäpäisyt | Genetiivi | haudanhäpäisyn |
| Monikon genetiivi | haudanhäpäisyjen | Monikon genetiivi | haudanhäpäisyiden |
| Monikon genetiivi | haudanhäpäisyitten | Partitiivi | haudanhäpäisyä |
| Monikon partitiivi | haudanhäpäisyjä | Monikon partitiivi | haudanhäpäisyitä |
| Inessiivi | haudanhäpäisyssä | Monikon inessiivi | haudanhäpäisyissä |
| Elatiivi | haudanhäpäisystä | Monikon elatiivi | haudanhäpäisyistä |
| Illatiivi | haudanhäpäisyyn | Monikon illatiivi | haudanhäpäisyihin |
| Adessiivi | haudanhäpäisyllä | Monikon adessiivi | haudanhäpäisyillä |
| Ablatiivi | haudanhäpäisyltä | Monikon ablatiivi | haudanhäpäisyiltä |
| Allatiivi | haudanhäpäisylle | Monikon allatiivi | haudanhäpäisyille |
| Essiivi | haudanhäpäisynä | Monikon essiivi | haudanhäpäisyinä |
| Translatiivi | haudanhäpäisyksi | Monikon translatiivi | haudanhäpäisyiksi |
| Monikon instruktiivi | haudanhäpäisyin | Abessiivi | haudanhäpäisyttä |
| Monikon abessiivi | haudanhäpäisyittä | Monikon akkusatiivi | haudanhäpäisyt |