| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kuvaannollinen | |
| 2. | ||
| Monikko | harakanvarpaat | Genetiivi | harakanvarpaan |
| Monikon genetiivi | harakanvarpaiden | Monikon genetiivi | harakanvarpaitten |
| Partitiivi | harakanvarvasta | Monikon partitiivi | harakanvarpaita |
| Inessiivi | harakanvarpaassa | Monikon inessiivi | harakanvarpaissa |
| Elatiivi | harakanvarpaasta | Monikon elatiivi | harakanvarpaista |
| Illatiivi | harakanvarpaaseen | Monikon illatiivi | harakanvarpaisiin |
| Adessiivi | harakanvarpaalla | Monikon adessiivi | harakanvarpailla |
| Ablatiivi | harakanvarpaalta | Monikon ablatiivi | harakanvarpailta |
| Allatiivi | harakanvarpaalle | Monikon allatiivi | harakanvarpaille |
| Essiivi | harakanvarpaana | Monikon essiivi | harakanvarpaina |
| Translatiivi | harakanvarpaaksi | Monikon translatiivi | harakanvarpaiksi |
| Monikon instruktiivi | harakanvarpain | Abessiivi | harakanvarpaatta |
| Monikon abessiivi | harakanvarpaitta | Monikon akkusatiivi | harakanvarpaat |