Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. oikein ylistävä, oikeaoppinen, puhdasoppinen
  2. (uskonto, juutalaisuus) ortodoksijuutalaisuuden mukainen, uskonnollisia lakeja tiukasti noudattava
  3. (uskonto, kristinusko) ortodoksisen kirkon oppien mukainen tai siihen liittyvä

Taivutusmuodot

MonikkoortodoksisetMonikkoortodoksiseni
MonikkoortodoksisesiMonikkoortodoksisemme
MonikkoortodoksisenneMonikkoortodoksisensa
GenetiiviortodoksisenGenetiiviortodoksiseni
GenetiiviortodoksisesiGenetiiviortodoksisemme
GenetiiviortodoksisenneGenetiiviortodoksisensa
Monikon genetiiviortodoksistenMonikon genetiiviortodoksisien
Monikon genetiiviortodoksisteniMonikon genetiiviortodoksisieni
Monikon genetiiviortodoksistesiMonikon genetiiviortodoksisiesi
Monikon genetiiviortodoksistemmeMonikon genetiiviortodoksisiemme
Monikon genetiiviortodoksistenneMonikon genetiiviortodoksisienne
Monikon genetiiviortodoksistensaMonikon genetiiviortodoksisiensa
PartitiiviortodoksistaPartitiiviortodoksistani
PartitiiviortodoksistasiPartitiiviortodoksistamme
PartitiiviortodoksistannePartitiiviortodoksistaan
PartitiiviortodoksistansaMonikon partitiiviortodoksisia
Monikon partitiiviortodoksisianiMonikon partitiiviortodoksisiasi
Monikon partitiiviortodoksisiammeMonikon partitiiviortodoksisianne
Monikon partitiiviortodoksisiaanMonikon partitiiviortodoksisiansa
InessiiviortodoksisessaInessiiviortodoksisessani
InessiiviortodoksisessasiInessiiviortodoksisessamme
InessiiviortodoksisessanneInessiiviortodoksisessaan
InessiiviortodoksisessansaMonikon inessiiviortodoksisissa
Monikon inessiiviortodoksisissaniMonikon inessiiviortodoksisissasi
Monikon inessiiviortodoksisissammeMonikon inessiiviortodoksisissanne
Monikon inessiiviortodoksisissaanMonikon inessiiviortodoksisissansa
ElatiiviortodoksisestaElatiiviortodoksisestani
ElatiiviortodoksisestasiElatiiviortodoksisestamme
ElatiiviortodoksisestanneElatiiviortodoksisestaan
ElatiiviortodoksisestansaMonikon elatiiviortodoksisista
Monikon elatiiviortodoksisistaniMonikon elatiiviortodoksisistasi
Monikon elatiiviortodoksisistammeMonikon elatiiviortodoksisistanne
Monikon elatiiviortodoksisistaanMonikon elatiiviortodoksisistansa
IllatiiviortodoksiseenIllatiiviortodoksiseeni
IllatiiviortodoksiseesiIllatiiviortodoksiseemme
IllatiiviortodoksiseenneIllatiiviortodoksiseensa
Monikon illatiiviortodoksisiinMonikon illatiiviortodoksisiini
Monikon illatiiviortodoksisiisiMonikon illatiiviortodoksisiimme
Monikon illatiiviortodoksisiinneMonikon illatiiviortodoksisiinsa
AdessiiviortodoksisellaAdessiiviortodoksisellani
AdessiiviortodoksisellasiAdessiiviortodoksisellamme
AdessiiviortodoksisellanneAdessiiviortodoksisellaan
AdessiiviortodoksisellansaMonikon adessiiviortodoksisilla
Monikon adessiiviortodoksisillaniMonikon adessiiviortodoksisillasi
Monikon adessiiviortodoksisillammeMonikon adessiiviortodoksisillanne
Monikon adessiiviortodoksisillaanMonikon adessiiviortodoksisillansa
AblatiiviortodoksiseltaAblatiiviortodoksiseltani
AblatiiviortodoksiseltasiAblatiiviortodoksiseltamme
AblatiiviortodoksiseltanneAblatiiviortodoksiseltaan
AblatiiviortodoksiseltansaMonikon ablatiiviortodoksisilta
Monikon ablatiiviortodoksisiltaniMonikon ablatiiviortodoksisiltasi
Monikon ablatiiviortodoksisiltammeMonikon ablatiiviortodoksisiltanne
Monikon ablatiiviortodoksisiltaanMonikon ablatiiviortodoksisiltansa
AllatiiviortodoksiselleAllatiiviortodoksiselleni
AllatiiviortodoksisellesiAllatiiviortodoksisellemme
AllatiiviortodoksisellenneAllatiiviortodoksiselleen
AllatiiviortodoksisellensaMonikon allatiiviortodoksisille
Monikon allatiiviortodoksisilleniMonikon allatiiviortodoksisillesi
Monikon allatiiviortodoksisillemmeMonikon allatiiviortodoksisillenne
Monikon allatiiviortodoksisilleenMonikon allatiiviortodoksisillensa
EssiiviortodoksisenaEssiiviortodoksisenani
EssiiviortodoksisenasiEssiiviortodoksisenamme
EssiiviortodoksisenanneEssiiviortodoksisenaan
EssiiviortodoksisenansaMonikon essiiviortodoksisina
Monikon essiiviortodoksisinaniMonikon essiiviortodoksisinasi
Monikon essiiviortodoksisinammeMonikon essiiviortodoksisinanne
Monikon essiiviortodoksisinaanMonikon essiiviortodoksisinansa
TranslatiiviortodoksiseksiTranslatiiviortodoksisekseni
TranslatiiviortodoksiseksesiTranslatiiviortodoksiseksemme
TranslatiiviortodoksiseksenneTranslatiiviortodoksisekseen
TranslatiiviortodoksiseksensaMonikon translatiiviortodoksisiksi
Monikon translatiiviortodoksisikseniMonikon translatiiviortodoksisiksesi
Monikon translatiiviortodoksisiksemmeMonikon translatiiviortodoksisiksenne
Monikon translatiiviortodoksisikseenMonikon translatiiviortodoksisiksensa
Monikon instruktiiviortodoksisinAbessiiviortodoksisetta
AbessiiviortodoksisettaniAbessiiviortodoksisettasi
AbessiiviortodoksisettammeAbessiiviortodoksisettanne
AbessiiviortodoksisettaanAbessiiviortodoksisettansa
Monikon abessiiviortodoksisittaMonikon abessiiviortodoksisittani
Monikon abessiiviortodoksisittasiMonikon abessiiviortodoksisittamme
Monikon abessiiviortodoksisittanneMonikon abessiiviortodoksisittaan
Monikon abessiiviortodoksisittansaMonikon komitatiiviortodoksisine
Monikon komitatiiviortodoksisineniMonikon komitatiiviortodoksisinesi
Monikon komitatiiviortodoksisinemmeMonikon komitatiiviortodoksisinenne
Monikon komitatiiviortodoksisineenMonikon komitatiiviortodoksisinensa
KomparatiiviortodoksisempiSuperlatiiviortodoksisin
Monikon akkusatiiviortodoksisetMonikon akkusatiiviortodoksiseni
Monikon akkusatiiviortodoksisesiMonikon akkusatiiviortodoksisemme
Monikon akkusatiiviortodoksisenneMonikon akkusatiiviortodoksisensa
AkkusatiiviortodoksiseniAkkusatiiviortodoksisesi
AkkusatiiviortodoksisemmeAkkusatiiviortodoksisenne
Akkusatiiviortodoksisensa

Luokat