| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | block |
| ranska | bloqueur, bouchon |
| Monikko | tukkeet | Genetiivi | tukkeen |
| Monikon genetiivi | tukkeiden | Monikon genetiivi | tukkeitten |
| Partitiivi | tuketta | Monikon partitiivi | tukkeita |
| Inessiivi | tukkeessa | Monikon inessiivi | tukkeissa |
| Elatiivi | tukkeesta | Monikon elatiivi | tukkeista |
| Illatiivi | tukkeeseen | Monikon illatiivi | tukkeihin |
| Monikon illatiivi | tukkeisiin | Adessiivi | tukkeella |
| Monikon adessiivi | tukkeilla | Ablatiivi | tukkeelta |
| Monikon ablatiivi | tukkeilta | Allatiivi | tukkeelle |
| Monikon allatiivi | tukkeille | Essiivi | tukkeena |
| Monikon essiivi | tukkeina | Translatiivi | tukkeeksi |
| Monikon translatiivi | tukkeiksi | Monikon instruktiivi | tukkein |
| Abessiivi | tukkeetta | Monikon abessiivi | tukkeitta |
| Monikon akkusatiivi | tukkeet |