| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | tarkkeet | Genetiivi | tarkkeen |
| Monikon genetiivi | tarkkeiden | Monikon genetiivi | tarkkeitten |
| Partitiivi | tarketta | Monikon partitiivi | tarkkeita |
| Inessiivi | tarkkeessa | Monikon inessiivi | tarkkeissa |
| Elatiivi | tarkkeesta | Monikon elatiivi | tarkkeista |
| Illatiivi | tarkkeeseen | Monikon illatiivi | tarkkeisiin |
| Monikon illatiivi | tarkkeihin | Adessiivi | tarkkeella |
| Monikon adessiivi | tarkkeilla | Ablatiivi | tarkkeelta |
| Monikon ablatiivi | tarkkeilta | Allatiivi | tarkkeelle |
| Monikon allatiivi | tarkkeille | Essiivi | tarkkeena |
| Monikon essiivi | tarkkeina | Translatiivi | tarkkeeksi |
| Monikon translatiivi | tarkkeiksi | Monikon instruktiivi | tarkkein |
| Abessiivi | tarkkeetta | Monikon abessiivi | tarkkeitta |
| Monikon akkusatiivi | tarkkeet |