| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | lämpäreet | Genetiivi | lämpäreen |
| Monikon genetiivi | lämpäreiden | Monikon genetiivi | lämpäreitten |
| Partitiivi | lämpärettä | Monikon partitiivi | lämpäreitä |
| Inessiivi | lämpäreessä | Monikon inessiivi | lämpäreissä |
| Elatiivi | lämpäreestä | Monikon elatiivi | lämpäreistä |
| Illatiivi | lämpäreeseen | Monikon illatiivi | lämpäreisiin |
| Monikon illatiivi | lämpäreihin | Adessiivi | lämpäreellä |
| Monikon adessiivi | lämpäreillä | Ablatiivi | lämpäreeltä |
| Monikon ablatiivi | lämpäreiltä | Allatiivi | lämpäreelle |
| Monikon allatiivi | lämpäreille | Essiivi | lämpäreenä |
| Monikon essiivi | lämpäreinä | Translatiivi | lämpäreeksi |
| Monikon translatiivi | lämpäreiksi | Monikon instruktiivi | lämpärein |
| Abessiivi | lämpäreettä | Monikon abessiivi | lämpäreittä |
| Monikon akkusatiivi | lämpäreet |