Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. fonologian mukainen tai siihen liittyvä

Taivutusmuodot

MonikkofonologisetMonikkofonologiseni
MonikkofonologisesiMonikkofonologisemme
MonikkofonologisenneMonikkofonologisensa
GenetiivifonologisenGenetiivifonologiseni
GenetiivifonologisesiGenetiivifonologisemme
GenetiivifonologisenneGenetiivifonologisensa
Monikon genetiivifonologistenMonikon genetiivifonologisien
Monikon genetiivifonologisteniMonikon genetiivifonologisieni
Monikon genetiivifonologistesiMonikon genetiivifonologisiesi
Monikon genetiivifonologistemmeMonikon genetiivifonologisiemme
Monikon genetiivifonologistenneMonikon genetiivifonologisienne
Monikon genetiivifonologistensaMonikon genetiivifonologisiensa
PartitiivifonologistaPartitiivifonologistani
PartitiivifonologistasiPartitiivifonologistamme
PartitiivifonologistannePartitiivifonologistaan
PartitiivifonologistansaMonikon partitiivifonologisia
Monikon partitiivifonologisianiMonikon partitiivifonologisiasi
Monikon partitiivifonologisiammeMonikon partitiivifonologisianne
Monikon partitiivifonologisiaanMonikon partitiivifonologisiansa
InessiivifonologisessaInessiivifonologisessani
InessiivifonologisessasiInessiivifonologisessamme
InessiivifonologisessanneInessiivifonologisessaan
InessiivifonologisessansaMonikon inessiivifonologisissa
Monikon inessiivifonologisissaniMonikon inessiivifonologisissasi
Monikon inessiivifonologisissammeMonikon inessiivifonologisissanne
Monikon inessiivifonologisissaanMonikon inessiivifonologisissansa
ElatiivifonologisestaElatiivifonologisestani
ElatiivifonologisestasiElatiivifonologisestamme
ElatiivifonologisestanneElatiivifonologisestaan
ElatiivifonologisestansaMonikon elatiivifonologisista
Monikon elatiivifonologisistaniMonikon elatiivifonologisistasi
Monikon elatiivifonologisistammeMonikon elatiivifonologisistanne
Monikon elatiivifonologisistaanMonikon elatiivifonologisistansa
IllatiivifonologiseenIllatiivifonologiseeni
IllatiivifonologiseesiIllatiivifonologiseemme
IllatiivifonologiseenneIllatiivifonologiseensa
Monikon illatiivifonologisiinMonikon illatiivifonologisiini
Monikon illatiivifonologisiisiMonikon illatiivifonologisiimme
Monikon illatiivifonologisiinneMonikon illatiivifonologisiinsa
AdessiivifonologisellaAdessiivifonologisellani
AdessiivifonologisellasiAdessiivifonologisellamme
AdessiivifonologisellanneAdessiivifonologisellaan
AdessiivifonologisellansaMonikon adessiivifonologisilla
Monikon adessiivifonologisillaniMonikon adessiivifonologisillasi
Monikon adessiivifonologisillammeMonikon adessiivifonologisillanne
Monikon adessiivifonologisillaanMonikon adessiivifonologisillansa
AblatiivifonologiseltaAblatiivifonologiseltani
AblatiivifonologiseltasiAblatiivifonologiseltamme
AblatiivifonologiseltanneAblatiivifonologiseltaan
AblatiivifonologiseltansaMonikon ablatiivifonologisilta
Monikon ablatiivifonologisiltaniMonikon ablatiivifonologisiltasi
Monikon ablatiivifonologisiltammeMonikon ablatiivifonologisiltanne
Monikon ablatiivifonologisiltaanMonikon ablatiivifonologisiltansa
AllatiivifonologiselleAllatiivifonologiselleni
AllatiivifonologisellesiAllatiivifonologisellemme
AllatiivifonologisellenneAllatiivifonologiselleen
AllatiivifonologisellensaMonikon allatiivifonologisille
Monikon allatiivifonologisilleniMonikon allatiivifonologisillesi
Monikon allatiivifonologisillemmeMonikon allatiivifonologisillenne
Monikon allatiivifonologisilleenMonikon allatiivifonologisillensa
EssiivifonologisenaEssiivifonologisenani
EssiivifonologisenasiEssiivifonologisenamme
EssiivifonologisenanneEssiivifonologisenaan
EssiivifonologisenansaMonikon essiivifonologisina
Monikon essiivifonologisinaniMonikon essiivifonologisinasi
Monikon essiivifonologisinammeMonikon essiivifonologisinanne
Monikon essiivifonologisinaanMonikon essiivifonologisinansa
TranslatiivifonologiseksiTranslatiivifonologisekseni
TranslatiivifonologiseksesiTranslatiivifonologiseksemme
TranslatiivifonologiseksenneTranslatiivifonologisekseen
TranslatiivifonologiseksensaMonikon translatiivifonologisiksi
Monikon translatiivifonologisikseniMonikon translatiivifonologisiksesi
Monikon translatiivifonologisiksemmeMonikon translatiivifonologisiksenne
Monikon translatiivifonologisikseenMonikon translatiivifonologisiksensa
Monikon instruktiivifonologisinAbessiivifonologisetta
AbessiivifonologisettaniAbessiivifonologisettasi
AbessiivifonologisettammeAbessiivifonologisettanne
AbessiivifonologisettaanAbessiivifonologisettansa
Monikon abessiivifonologisittaMonikon abessiivifonologisittani
Monikon abessiivifonologisittasiMonikon abessiivifonologisittamme
Monikon abessiivifonologisittanneMonikon abessiivifonologisittaan
Monikon abessiivifonologisittansaMonikon komitatiivifonologisine
Monikon komitatiivifonologisineniMonikon komitatiivifonologisinesi
Monikon komitatiivifonologisinemmeMonikon komitatiivifonologisinenne
Monikon komitatiivifonologisineenMonikon komitatiivifonologisinensa
KomparatiivifonologisempiSuperlatiivifonologisin
Monikon akkusatiivifonologisetMonikon akkusatiivifonologiseni
Monikon akkusatiivifonologisesiMonikon akkusatiivifonologisemme
Monikon akkusatiivifonologisenneMonikon akkusatiivifonologisensa
AkkusatiivifonologiseniAkkusatiivifonologisesi
AkkusatiivifonologisemmeAkkusatiivifonologisenne
Akkusatiivifonologisensa

Luokat