Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (politiikka) federalismin mukainen

Taivutusmuodot

MonikkofederalistisetMonikkofederalistiseni
MonikkofederalistisesiMonikkofederalistisemme
MonikkofederalistisenneMonikkofederalistisensa
GenetiivifederalistisenGenetiivifederalistiseni
GenetiivifederalistisesiGenetiivifederalistisemme
GenetiivifederalistisenneGenetiivifederalistisensa
Monikon genetiivifederalististenMonikon genetiivifederalistisien
Monikon genetiivifederalististeniMonikon genetiivifederalistisieni
Monikon genetiivifederalististesiMonikon genetiivifederalistisiesi
Monikon genetiivifederalististemmeMonikon genetiivifederalistisiemme
Monikon genetiivifederalististenneMonikon genetiivifederalistisienne
Monikon genetiivifederalististensaMonikon genetiivifederalistisiensa
PartitiivifederalististaPartitiivifederalististani
PartitiivifederalististasiPartitiivifederalististamme
PartitiivifederalististannePartitiivifederalististaan
PartitiivifederalististansaMonikon partitiivifederalistisia
Monikon partitiivifederalistisianiMonikon partitiivifederalistisiasi
Monikon partitiivifederalistisiammeMonikon partitiivifederalistisianne
Monikon partitiivifederalistisiaanMonikon partitiivifederalistisiansa
InessiivifederalistisessaInessiivifederalistisessani
InessiivifederalistisessasiInessiivifederalistisessamme
InessiivifederalistisessanneInessiivifederalistisessaan
InessiivifederalistisessansaMonikon inessiivifederalistisissa
Monikon inessiivifederalistisissaniMonikon inessiivifederalistisissasi
Monikon inessiivifederalistisissammeMonikon inessiivifederalistisissanne
Monikon inessiivifederalistisissaanMonikon inessiivifederalistisissansa
ElatiivifederalistisestaElatiivifederalistisestani
ElatiivifederalistisestasiElatiivifederalistisestamme
ElatiivifederalistisestanneElatiivifederalistisestaan
ElatiivifederalistisestansaMonikon elatiivifederalistisista
Monikon elatiivifederalistisistaniMonikon elatiivifederalistisistasi
Monikon elatiivifederalistisistammeMonikon elatiivifederalistisistanne
Monikon elatiivifederalistisistaanMonikon elatiivifederalistisistansa
IllatiivifederalistiseenIllatiivifederalistiseeni
IllatiivifederalistiseesiIllatiivifederalistiseemme
IllatiivifederalistiseenneIllatiivifederalistiseensa
Monikon illatiivifederalistisiinMonikon illatiivifederalistisiini
Monikon illatiivifederalistisiisiMonikon illatiivifederalistisiimme
Monikon illatiivifederalistisiinneMonikon illatiivifederalistisiinsa
AdessiivifederalistisellaAdessiivifederalistisellani
AdessiivifederalistisellasiAdessiivifederalistisellamme
AdessiivifederalistisellanneAdessiivifederalistisellaan
AdessiivifederalistisellansaMonikon adessiivifederalistisilla
Monikon adessiivifederalistisillaniMonikon adessiivifederalistisillasi
Monikon adessiivifederalistisillammeMonikon adessiivifederalistisillanne
Monikon adessiivifederalistisillaanMonikon adessiivifederalistisillansa
AblatiivifederalistiseltaAblatiivifederalistiseltani
AblatiivifederalistiseltasiAblatiivifederalistiseltamme
AblatiivifederalistiseltanneAblatiivifederalistiseltaan
AblatiivifederalistiseltansaMonikon ablatiivifederalistisilta
Monikon ablatiivifederalistisiltaniMonikon ablatiivifederalistisiltasi
Monikon ablatiivifederalistisiltammeMonikon ablatiivifederalistisiltanne
Monikon ablatiivifederalistisiltaanMonikon ablatiivifederalistisiltansa
AllatiivifederalistiselleAllatiivifederalistiselleni
AllatiivifederalistisellesiAllatiivifederalistisellemme
AllatiivifederalistisellenneAllatiivifederalistiselleen
AllatiivifederalistisellensaMonikon allatiivifederalistisille
Monikon allatiivifederalistisilleniMonikon allatiivifederalistisillesi
Monikon allatiivifederalistisillemmeMonikon allatiivifederalistisillenne
Monikon allatiivifederalistisilleenMonikon allatiivifederalistisillensa
EssiivifederalistisenaEssiivifederalistisenani
EssiivifederalistisenasiEssiivifederalistisenamme
EssiivifederalistisenanneEssiivifederalistisenaan
EssiivifederalistisenansaMonikon essiivifederalistisina
Monikon essiivifederalistisinaniMonikon essiivifederalistisinasi
Monikon essiivifederalistisinammeMonikon essiivifederalistisinanne
Monikon essiivifederalistisinaanMonikon essiivifederalistisinansa
TranslatiivifederalistiseksiTranslatiivifederalistisekseni
TranslatiivifederalistiseksesiTranslatiivifederalistiseksemme
TranslatiivifederalistiseksenneTranslatiivifederalistisekseen
TranslatiivifederalistiseksensaMonikon translatiivifederalistisiksi
Monikon translatiivifederalistisikseniMonikon translatiivifederalistisiksesi
Monikon translatiivifederalistisiksemmeMonikon translatiivifederalistisiksenne
Monikon translatiivifederalistisikseenMonikon translatiivifederalistisiksensa
Monikon instruktiivifederalistisinAbessiivifederalistisetta
AbessiivifederalistisettaniAbessiivifederalistisettasi
AbessiivifederalistisettammeAbessiivifederalistisettanne
AbessiivifederalistisettaanAbessiivifederalistisettansa
Monikon abessiivifederalistisittaMonikon abessiivifederalistisittani
Monikon abessiivifederalistisittasiMonikon abessiivifederalistisittamme
Monikon abessiivifederalistisittanneMonikon abessiivifederalistisittaan
Monikon abessiivifederalistisittansaMonikon komitatiivifederalistisine
Monikon komitatiivifederalistisineniMonikon komitatiivifederalistisinesi
Monikon komitatiivifederalistisinemmeMonikon komitatiivifederalistisinenne
Monikon komitatiivifederalistisineenMonikon komitatiivifederalistisinensa
KomparatiivifederalistisempiSuperlatiivifederalistisin
Monikon akkusatiivifederalistisetMonikon akkusatiivifederalistiseni
Monikon akkusatiivifederalistisesiMonikon akkusatiivifederalistisemme
Monikon akkusatiivifederalistisenneMonikon akkusatiivifederalistisensa
AkkusatiivifederalistiseniAkkusatiivifederalistisesi
AkkusatiivifederalistisemmeAkkusatiivifederalistisenne
Akkusatiivifederalistisensa

Luokat