Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantifatal

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kohtalokas
  2. kuolettava, tappava, fataali

Taivutusmuodot

MonikkofataalisetMonikkofataaliseni
MonikkofataalisesiMonikkofataalisemme
MonikkofataalisenneMonikkofataalisensa
GenetiivifataalisenGenetiivifataaliseni
GenetiivifataalisesiGenetiivifataalisemme
GenetiivifataalisenneGenetiivifataalisensa
Monikon genetiivifataalistenMonikon genetiivifataalisien
Monikon genetiivifataalisteniMonikon genetiivifataalisieni
Monikon genetiivifataalistesiMonikon genetiivifataalisiesi
Monikon genetiivifataalistemmeMonikon genetiivifataalisiemme
Monikon genetiivifataalistenneMonikon genetiivifataalisienne
Monikon genetiivifataalistensaMonikon genetiivifataalisiensa
PartitiivifataalistaPartitiivifataalistani
PartitiivifataalistasiPartitiivifataalistamme
PartitiivifataalistannePartitiivifataalistaan
PartitiivifataalistansaMonikon partitiivifataalisia
Monikon partitiivifataalisianiMonikon partitiivifataalisiasi
Monikon partitiivifataalisiammeMonikon partitiivifataalisianne
Monikon partitiivifataalisiaanMonikon partitiivifataalisiansa
InessiivifataalisessaInessiivifataalisessani
InessiivifataalisessasiInessiivifataalisessamme
InessiivifataalisessanneInessiivifataalisessaan
InessiivifataalisessansaMonikon inessiivifataalisissa
Monikon inessiivifataalisissaniMonikon inessiivifataalisissasi
Monikon inessiivifataalisissammeMonikon inessiivifataalisissanne
Monikon inessiivifataalisissaanMonikon inessiivifataalisissansa
ElatiivifataalisestaElatiivifataalisestani
ElatiivifataalisestasiElatiivifataalisestamme
ElatiivifataalisestanneElatiivifataalisestaan
ElatiivifataalisestansaMonikon elatiivifataalisista
Monikon elatiivifataalisistaniMonikon elatiivifataalisistasi
Monikon elatiivifataalisistammeMonikon elatiivifataalisistanne
Monikon elatiivifataalisistaanMonikon elatiivifataalisistansa
IllatiivifataaliseenIllatiivifataaliseeni
IllatiivifataaliseesiIllatiivifataaliseemme
IllatiivifataaliseenneIllatiivifataaliseensa
Monikon illatiivifataalisiinMonikon illatiivifataalisiini
Monikon illatiivifataalisiisiMonikon illatiivifataalisiimme
Monikon illatiivifataalisiinneMonikon illatiivifataalisiinsa
AdessiivifataalisellaAdessiivifataalisellani
AdessiivifataalisellasiAdessiivifataalisellamme
AdessiivifataalisellanneAdessiivifataalisellaan
AdessiivifataalisellansaMonikon adessiivifataalisilla
Monikon adessiivifataalisillaniMonikon adessiivifataalisillasi
Monikon adessiivifataalisillammeMonikon adessiivifataalisillanne
Monikon adessiivifataalisillaanMonikon adessiivifataalisillansa
AblatiivifataaliseltaAblatiivifataaliseltani
AblatiivifataaliseltasiAblatiivifataaliseltamme
AblatiivifataaliseltanneAblatiivifataaliseltaan
AblatiivifataaliseltansaMonikon ablatiivifataalisilta
Monikon ablatiivifataalisiltaniMonikon ablatiivifataalisiltasi
Monikon ablatiivifataalisiltammeMonikon ablatiivifataalisiltanne
Monikon ablatiivifataalisiltaanMonikon ablatiivifataalisiltansa
AllatiivifataaliselleAllatiivifataaliselleni
AllatiivifataalisellesiAllatiivifataalisellemme
AllatiivifataalisellenneAllatiivifataaliselleen
AllatiivifataalisellensaMonikon allatiivifataalisille
Monikon allatiivifataalisilleniMonikon allatiivifataalisillesi
Monikon allatiivifataalisillemmeMonikon allatiivifataalisillenne
Monikon allatiivifataalisilleenMonikon allatiivifataalisillensa
EssiivifataalisenaEssiivifataalisenani
EssiivifataalisenasiEssiivifataalisenamme
EssiivifataalisenanneEssiivifataalisenaan
EssiivifataalisenansaMonikon essiivifataalisina
Monikon essiivifataalisinaniMonikon essiivifataalisinasi
Monikon essiivifataalisinammeMonikon essiivifataalisinanne
Monikon essiivifataalisinaanMonikon essiivifataalisinansa
TranslatiivifataaliseksiTranslatiivifataalisekseni
TranslatiivifataaliseksesiTranslatiivifataaliseksemme
TranslatiivifataaliseksenneTranslatiivifataalisekseen
TranslatiivifataaliseksensaMonikon translatiivifataalisiksi
Monikon translatiivifataalisikseniMonikon translatiivifataalisiksesi
Monikon translatiivifataalisiksemmeMonikon translatiivifataalisiksenne
Monikon translatiivifataalisikseenMonikon translatiivifataalisiksensa
Monikon instruktiivifataalisinAbessiivifataalisetta
AbessiivifataalisettaniAbessiivifataalisettasi
AbessiivifataalisettammeAbessiivifataalisettanne
AbessiivifataalisettaanAbessiivifataalisettansa
Monikon abessiivifataalisittaMonikon abessiivifataalisittani
Monikon abessiivifataalisittasiMonikon abessiivifataalisittamme
Monikon abessiivifataalisittanneMonikon abessiivifataalisittaan
Monikon abessiivifataalisittansaMonikon komitatiivifataalisine
Monikon komitatiivifataalisineniMonikon komitatiivifataalisinesi
Monikon komitatiivifataalisinemmeMonikon komitatiivifataalisinenne
Monikon komitatiivifataalisineenMonikon komitatiivifataalisinensa
KomparatiivifataalisempiSuperlatiivifataalisin
Monikon akkusatiivifataalisetMonikon akkusatiivifataaliseni
Monikon akkusatiivifataalisesiMonikon akkusatiivifataalisemme
Monikon akkusatiivifataalisenneMonikon akkusatiivifataalisensa
AkkusatiivifataaliseniAkkusatiivifataalisesi
AkkusatiivifataalisemmeAkkusatiivifataalisenne
Akkusatiivifataalisensa

Luokat