Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jota ei ole maksettu
  2. sellainen, joka ei ole vielä maksanut
  3. sellainen, joka ei maksa

Verbi

  1. (taivutusmuoto) kieltopartisiipin yksikön nominatiivi verbistä maksaa
  2. (taivutusmuoto) kieltopartisiipin yksikön akkusatiivi verbistä maksaa

Esimerkit

  • maksamattomat laskut

Taivutusmuodot

MonikkomaksamattomatMonikkomaksamattomani
MonikkomaksamattomasiMonikkomaksamattomamme
MonikkomaksamattomanneMonikkomaksamattomansa
GenetiivimaksamattomanGenetiivimaksamattomani
GenetiivimaksamattomasiGenetiivimaksamattomamme
GenetiivimaksamattomanneGenetiivimaksamattomansa
Monikon genetiivimaksamattomienMonikon genetiivimaksamattomieni
Monikon genetiivimaksamattomiesiMonikon genetiivimaksamattomiemme
Monikon genetiivimaksamattomienneMonikon genetiivimaksamattomiensa
PartitiivimaksamatontaPartitiivimaksamatontani
PartitiivimaksamatontasiPartitiivimaksamatontamme
PartitiivimaksamatontannePartitiivimaksamatontaan
PartitiivimaksamatontansaMonikon partitiivimaksamattomia
Monikon partitiivimaksamattomianiMonikon partitiivimaksamattomiasi
Monikon partitiivimaksamattomiammeMonikon partitiivimaksamattomianne
Monikon partitiivimaksamattomiaanMonikon partitiivimaksamattomiansa
InessiivimaksamattomassaInessiivimaksamattomassani
InessiivimaksamattomassasiInessiivimaksamattomassamme
InessiivimaksamattomassanneInessiivimaksamattomassaan
InessiivimaksamattomassansaMonikon inessiivimaksamattomissa
Monikon inessiivimaksamattomissaniMonikon inessiivimaksamattomissasi
Monikon inessiivimaksamattomissammeMonikon inessiivimaksamattomissanne
Monikon inessiivimaksamattomissaanMonikon inessiivimaksamattomissansa
ElatiivimaksamattomastaElatiivimaksamattomastani
ElatiivimaksamattomastasiElatiivimaksamattomastamme
ElatiivimaksamattomastanneElatiivimaksamattomastaan
ElatiivimaksamattomastansaMonikon elatiivimaksamattomista
Monikon elatiivimaksamattomistaniMonikon elatiivimaksamattomistasi
Monikon elatiivimaksamattomistammeMonikon elatiivimaksamattomistanne
Monikon elatiivimaksamattomistaanMonikon elatiivimaksamattomistansa
IllatiivimaksamattomaanIllatiivimaksamattomaani
IllatiivimaksamattomaasiIllatiivimaksamattomaamme
IllatiivimaksamattomaanneIllatiivimaksamattomaansa
Monikon illatiivimaksamattomiinMonikon illatiivimaksamattomiini
Monikon illatiivimaksamattomiisiMonikon illatiivimaksamattomiimme
Monikon illatiivimaksamattomiinneMonikon illatiivimaksamattomiinsa
AdessiivimaksamattomallaAdessiivimaksamattomallani
AdessiivimaksamattomallasiAdessiivimaksamattomallamme
AdessiivimaksamattomallanneAdessiivimaksamattomallaan
AdessiivimaksamattomallansaMonikon adessiivimaksamattomilla
Monikon adessiivimaksamattomillaniMonikon adessiivimaksamattomillasi
Monikon adessiivimaksamattomillammeMonikon adessiivimaksamattomillanne
Monikon adessiivimaksamattomillaanMonikon adessiivimaksamattomillansa
AblatiivimaksamattomaltaAblatiivimaksamattomaltani
AblatiivimaksamattomaltasiAblatiivimaksamattomaltamme
AblatiivimaksamattomaltanneAblatiivimaksamattomaltaan
AblatiivimaksamattomaltansaMonikon ablatiivimaksamattomilta
Monikon ablatiivimaksamattomiltaniMonikon ablatiivimaksamattomiltasi
Monikon ablatiivimaksamattomiltammeMonikon ablatiivimaksamattomiltanne
Monikon ablatiivimaksamattomiltaanMonikon ablatiivimaksamattomiltansa
AllatiivimaksamattomalleAllatiivimaksamattomalleni
AllatiivimaksamattomallesiAllatiivimaksamattomallemme
AllatiivimaksamattomallenneAllatiivimaksamattomalleen
AllatiivimaksamattomallensaMonikon allatiivimaksamattomille
Monikon allatiivimaksamattomilleniMonikon allatiivimaksamattomillesi
Monikon allatiivimaksamattomillemmeMonikon allatiivimaksamattomillenne
Monikon allatiivimaksamattomilleenMonikon allatiivimaksamattomillensa
EssiivimaksamattomanaEssiivimaksamattomanani
EssiivimaksamattomanasiEssiivimaksamattomanamme
EssiivimaksamattomananneEssiivimaksamattomanaan
EssiivimaksamattomanansaMonikon essiivimaksamattomina
Monikon essiivimaksamattominaniMonikon essiivimaksamattominasi
Monikon essiivimaksamattominammeMonikon essiivimaksamattominanne
Monikon essiivimaksamattominaanMonikon essiivimaksamattominansa
TranslatiivimaksamattomaksiTranslatiivimaksamattomakseni
TranslatiivimaksamattomaksesiTranslatiivimaksamattomaksemme
TranslatiivimaksamattomaksenneTranslatiivimaksamattomakseen
TranslatiivimaksamattomaksensaMonikon translatiivimaksamattomiksi
Monikon translatiivimaksamattomikseniMonikon translatiivimaksamattomiksesi
Monikon translatiivimaksamattomiksemmeMonikon translatiivimaksamattomiksenne
Monikon translatiivimaksamattomikseenMonikon translatiivimaksamattomiksensa
Monikon instruktiivimaksamattominAbessiivimaksamattomatta
AbessiivimaksamattomattaniAbessiivimaksamattomattasi
AbessiivimaksamattomattammeAbessiivimaksamattomattanne
AbessiivimaksamattomattaanAbessiivimaksamattomattansa
Monikon abessiivimaksamattomittaMonikon abessiivimaksamattomittani
Monikon abessiivimaksamattomittasiMonikon abessiivimaksamattomittamme
Monikon abessiivimaksamattomittanneMonikon abessiivimaksamattomittaan
Monikon abessiivimaksamattomittansaMonikon komitatiivimaksamattomine
Monikon komitatiivimaksamattomineniMonikon komitatiivimaksamattominesi
Monikon komitatiivimaksamattominemmeMonikon komitatiivimaksamattominenne
Monikon komitatiivimaksamattomineenMonikon komitatiivimaksamattominensa
KomparatiivimaksamattomampiSuperlatiivimaksamattomin
Monikon akkusatiivimaksamattomatMonikon akkusatiivimaksamattomani
Monikon akkusatiivimaksamattomasiMonikon akkusatiivimaksamattomamme
Monikon akkusatiivimaksamattomanneMonikon akkusatiivimaksamattomansa
AkkusatiivimaksamattomaniAkkusatiivimaksamattomasi
AkkusatiivimaksamattomammeAkkusatiivimaksamattomanne
Akkusatiivimaksamattomansa

Luokat