| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | latinismit | Genetiivi | latinismin |
| Monikon genetiivi | latinismien | Partitiivi | latinismia |
| Monikon partitiivi | latinismeja | Inessiivi | latinismissa |
| Monikon inessiivi | latinismeissa | Elatiivi | latinismista |
| Monikon elatiivi | latinismeista | Illatiivi | latinismiin |
| Monikon illatiivi | latinismeihin | Adessiivi | latinismilla |
| Monikon adessiivi | latinismeilla | Ablatiivi | latinismilta |
| Monikon ablatiivi | latinismeilta | Allatiivi | latinismille |
| Monikon allatiivi | latinismeille | Essiivi | latinismina |
| Monikon essiivi | latinismeina | Translatiivi | latinismiksi |
| Monikon translatiivi | latinismeiksi | Monikon instruktiivi | latinismein |
| Abessiivi | latinismitta | Monikon abessiivi | latinismeitta |
| Monikon akkusatiivi | latinismit |