| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | epäorgaaninen kemia | |
| Monikko | maa-alkalimetallit | Genetiivi | maa-alkalimetallin |
| Monikon genetiivi | maa-alkalimetallien | Monikon genetiivi | maa-alkalimetalleiden |
| Monikon genetiivi | maa-alkalimetalleitten | Partitiivi | maa-alkalimetallia |
| Monikon partitiivi | maa-alkalimetalleita | Monikon partitiivi | maa-alkalimetalleja |
| Inessiivi | maa-alkalimetallissa | Monikon inessiivi | maa-alkalimetalleissa |
| Elatiivi | maa-alkalimetallista | Monikon elatiivi | maa-alkalimetalleista |
| Illatiivi | maa-alkalimetalliin | Monikon illatiivi | maa-alkalimetalleihin |
| Adessiivi | maa-alkalimetallilla | Monikon adessiivi | maa-alkalimetalleilla |
| Ablatiivi | maa-alkalimetallilta | Monikon ablatiivi | maa-alkalimetalleilta |
| Allatiivi | maa-alkalimetallille | Monikon allatiivi | maa-alkalimetalleille |
| Essiivi | maa-alkalimetallina | Monikon essiivi | maa-alkalimetalleina |
| Translatiivi | maa-alkalimetalliksi | Monikon translatiivi | maa-alkalimetalleiksi |
| Monikon instruktiivi | maa-alkalimetallein | Abessiivi | maa-alkalimetallitta |
| Monikon abessiivi | maa-alkalimetalleitta | Monikon akkusatiivi | maa-alkalimetallit |