| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | laki | |
| Monikko | lainmuutokset | Genetiivi | lainmuutoksen |
| Monikon genetiivi | lainmuutosten | Monikon genetiivi | lainmuutoksien |
| Partitiivi | lainmuutosta | Monikon partitiivi | lainmuutoksia |
| Inessiivi | lainmuutoksessa | Monikon inessiivi | lainmuutoksissa |
| Elatiivi | lainmuutoksesta | Monikon elatiivi | lainmuutoksista |
| Illatiivi | lainmuutokseen | Monikon illatiivi | lainmuutoksiin |
| Adessiivi | lainmuutoksella | Monikon adessiivi | lainmuutoksilla |
| Ablatiivi | lainmuutokselta | Monikon ablatiivi | lainmuutoksilta |
| Allatiivi | lainmuutokselle | Monikon allatiivi | lainmuutoksille |
| Essiivi | lainmuutoksena | Monikon essiivi | lainmuutoksina |
| Translatiivi | lainmuutokseksi | Monikon translatiivi | lainmuutoksiksi |
| Monikon instruktiivi | lainmuutoksin | Abessiivi | lainmuutoksetta |
| Monikon abessiivi | lainmuutoksitta | Monikon akkusatiivi | lainmuutokset |