| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | juomanlaskijat | Genetiivi | juomanlaskijan |
| Monikon genetiivi | juomanlaskijoiden | Monikon genetiivi | juomanlaskijoitten |
| Partitiivi | juomanlaskijaa | Monikon partitiivi | juomanlaskijoita |
| Inessiivi | juomanlaskijassa | Monikon inessiivi | juomanlaskijoissa |
| Elatiivi | juomanlaskijasta | Monikon elatiivi | juomanlaskijoista |
| Illatiivi | juomanlaskijaan | Monikon illatiivi | juomanlaskijoihin |
| Adessiivi | juomanlaskijalla | Monikon adessiivi | juomanlaskijoilla |
| Ablatiivi | juomanlaskijalta | Monikon ablatiivi | juomanlaskijoilta |
| Allatiivi | juomanlaskijalle | Monikon allatiivi | juomanlaskijoille |
| Essiivi | juomanlaskijana | Monikon essiivi | juomanlaskijoina |
| Translatiivi | juomanlaskijaksi | Monikon translatiivi | juomanlaskijoiksi |
| Monikon instruktiivi | juomanlaskijoin | Abessiivi | juomanlaskijatta |
| Monikon abessiivi | juomanlaskijoitta | Monikon akkusatiivi | juomanlaskijat |