| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | määrärahat | Genetiivi | määrärahan |
| Monikon genetiivi | määrärahojen | Partitiivi | määrärahaa |
| Monikon partitiivi | määrärahoja | Inessiivi | määrärahassa |
| Monikon inessiivi | määrärahoissa | Elatiivi | määrärahasta |
| Monikon elatiivi | määrärahoista | Illatiivi | määrärahaan |
| Monikon illatiivi | määrärahoihin | Adessiivi | määrärahalla |
| Monikon adessiivi | määrärahoilla | Ablatiivi | määrärahalta |
| Monikon ablatiivi | määrärahoilta | Allatiivi | määrärahalle |
| Monikon allatiivi | määrärahoille | Essiivi | määrärahana |
| Monikon essiivi | määrärahoina | Translatiivi | määrärahaksi |
| Monikon translatiivi | määrärahoiksi | Monikon instruktiivi | määrärahoin |
| Abessiivi | määrärahatta | Monikon abessiivi | määrärahoitta |
| Monikon akkusatiivi | määrärahat |