Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. päästää röhkäisy

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensröhkäisenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensröhkäiset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensröhkäiseeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensröhkäisemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensröhkäisetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensröhkäisevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiröhkäisivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensröhkäisisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensröhkäiseYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensröhkäisköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensröhkäiskäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensröhkäiskää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensröhkäisköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensröhkäissen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensröhkäissetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensröhkäissee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensröhkäissemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensröhkäissette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensröhkäissevät