| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | röhkäisyt | Genetiivi | röhkäisyn |
| Monikon genetiivi | röhkäisyjen | Partitiivi | röhkäisyä |
| Monikon partitiivi | röhkäisyjä | Inessiivi | röhkäisyssä |
| Monikon inessiivi | röhkäisyissä | Elatiivi | röhkäisystä |
| Monikon elatiivi | röhkäisyistä | Illatiivi | röhkäisyyn |
| Monikon illatiivi | röhkäisyihin | Adessiivi | röhkäisyllä |
| Monikon adessiivi | röhkäisyillä | Ablatiivi | röhkäisyltä |
| Monikon ablatiivi | röhkäisyiltä | Allatiivi | röhkäisylle |
| Monikon allatiivi | röhkäisyille | Essiivi | röhkäisynä |
| Monikon essiivi | röhkäisyinä | Translatiivi | röhkäisyksi |
| Monikon translatiivi | röhkäisyiksi | Monikon instruktiivi | röhkäisyin |
| Abessiivi | röhkäisyttä | Monikon abessiivi | röhkäisyittä |
| Monikon akkusatiivi | röhkäisyt |