Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
3.
Muut/tuntemattomat
4.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkohätiköitytMonikkohätiköityni
MonikkohätiköitysiMonikkohätiköitymme
MonikkohätiköitynneMonikkohätiköitynsä
GenetiivihätiköitynGenetiivihätiköityni
GenetiivihätiköitysiGenetiivihätiköitymme
GenetiivihätiköitynneGenetiivihätiköitynsä
Monikon genetiivihätiköityjenMonikon genetiivihätiköityjeni
Monikon genetiivihätiköityjesiMonikon genetiivihätiköityjemme
Monikon genetiivihätiköityjenneMonikon genetiivihätiköityjensä
PartitiivihätiköityäPartitiivihätiköityäni
PartitiivihätiköityäsiPartitiivihätiköityämme
PartitiivihätiköityännePartitiivihätiköityään
PartitiivihätiköityänsäMonikon partitiivihätiköityjä
Monikon partitiivihätiköityjäniMonikon partitiivihätiköityjäsi
Monikon partitiivihätiköityjämmeMonikon partitiivihätiköityjänne
Monikon partitiivihätiköityjäänMonikon partitiivihätiköityjänsä
InessiivihätiköityssäInessiivihätiköityssäni
InessiivihätiköityssäsiInessiivihätiköityssämme
InessiivihätiköityssänneInessiivihätiköityssään
InessiivihätiköityssänsäMonikon inessiivihätiköityissä
Monikon inessiivihätiköityissäniMonikon inessiivihätiköityissäsi
Monikon inessiivihätiköityissämmeMonikon inessiivihätiköityissänne
Monikon inessiivihätiköityissäänMonikon inessiivihätiköityissänsä
ElatiivihätiköitystäElatiivihätiköitystäni
ElatiivihätiköitystäsiElatiivihätiköitystämme
ElatiivihätiköitystänneElatiivihätiköitystään
ElatiivihätiköitystänsäMonikon elatiivihätiköityistä
Monikon elatiivihätiköityistäniMonikon elatiivihätiköityistäsi
Monikon elatiivihätiköityistämmeMonikon elatiivihätiköityistänne
Monikon elatiivihätiköityistäänMonikon elatiivihätiköityistänsä
IllatiivihätiköityynIllatiivihätiköityyni
IllatiivihätiköityysiIllatiivihätiköityymme
IllatiivihätiköityynneIllatiivihätiköityynsä
Monikon illatiivihätiköityihinMonikon illatiivihätiköityihini
Monikon illatiivihätiköityihisiMonikon illatiivihätiköityihimme
Monikon illatiivihätiköityihinneMonikon illatiivihätiköityihinsä
AdessiivihätiköitylläAdessiivihätiköitylläni
AdessiivihätiköitylläsiAdessiivihätiköityllämme
AdessiivihätiköityllänneAdessiivihätiköityllään
AdessiivihätiköityllänsäMonikon adessiivihätiköityillä
Monikon adessiivihätiköityilläniMonikon adessiivihätiköityilläsi
Monikon adessiivihätiköityillämmeMonikon adessiivihätiköityillänne
Monikon adessiivihätiköityilläänMonikon adessiivihätiköityillänsä
AblatiivihätiköityltäAblatiivihätiköityltäni
AblatiivihätiköityltäsiAblatiivihätiköityltämme
AblatiivihätiköityltänneAblatiivihätiköityltään
AblatiivihätiköityltänsäMonikon ablatiivihätiköityiltä
Monikon ablatiivihätiköityiltäniMonikon ablatiivihätiköityiltäsi
Monikon ablatiivihätiköityiltämmeMonikon ablatiivihätiköityiltänne
Monikon ablatiivihätiköityiltäänMonikon ablatiivihätiköityiltänsä
AllatiivihätiköitylleAllatiivihätiköitylleni
AllatiivihätiköityllesiAllatiivihätiköityllemme
AllatiivihätiköityllenneAllatiivihätiköitylleen
AllatiivihätiköityllensäMonikon allatiivihätiköityille
Monikon allatiivihätiköityilleniMonikon allatiivihätiköityillesi
Monikon allatiivihätiköityillemmeMonikon allatiivihätiköityillenne
Monikon allatiivihätiköityilleenMonikon allatiivihätiköityillensä
EssiivihätiköitynäEssiivihätiköitynäni
EssiivihätiköitynäsiEssiivihätiköitynämme
EssiivihätiköitynänneEssiivihätiköitynään
EssiivihätiköitynänsäMonikon essiivihätiköityinä
Monikon essiivihätiköityinäniMonikon essiivihätiköityinäsi
Monikon essiivihätiköityinämmeMonikon essiivihätiköityinänne
Monikon essiivihätiköityinäänMonikon essiivihätiköityinänsä
TranslatiivihätiköityksiTranslatiivihätiköitykseni
TranslatiivihätiköityksesiTranslatiivihätiköityksemme
TranslatiivihätiköityksenneTranslatiivihätiköitykseen
TranslatiivihätiköityksensäMonikon translatiivihätiköityiksi
Monikon translatiivihätiköityikseniMonikon translatiivihätiköityiksesi
Monikon translatiivihätiköityiksemmeMonikon translatiivihätiköityiksenne
Monikon translatiivihätiköityikseenMonikon translatiivihätiköityiksensä
Monikon instruktiivihätiköityinAbessiivihätiköityttä
AbessiivihätiköityttäniAbessiivihätiköityttäsi
AbessiivihätiköityttämmeAbessiivihätiköityttänne
AbessiivihätiköityttäänAbessiivihätiköityttänsä
Monikon abessiivihätiköityittäMonikon abessiivihätiköityittäni
Monikon abessiivihätiköityittäsiMonikon abessiivihätiköityittämme
Monikon abessiivihätiköityittänneMonikon abessiivihätiköityittään
Monikon abessiivihätiköityittänsäMonikon komitatiivihätiköityine
Monikon komitatiivihätiköityineniMonikon komitatiivihätiköityinesi
Monikon komitatiivihätiköityinemmeMonikon komitatiivihätiköityinenne
Monikon komitatiivihätiköityineenMonikon komitatiivihätiköityinensä
Monikon akkusatiivihätiköitytMonikon akkusatiivihätiköityni
Monikon akkusatiivihätiköitysiMonikon akkusatiivihätiköitymme
Monikon akkusatiivihätiköitynneMonikon akkusatiivihätiköitynsä
AkkusatiivihätiköityniAkkusatiivihätiköitysi
AkkusatiivihätiköitymmeAkkusatiivihätiköitynne
Akkusatiivihätiköitynsä