Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
hasty
US
2.
precipitate
US
US
3.
ill-judged
Muut/tuntemattomat
4.
rash
US
Taivutusmuodot
Monikko
hätiköityt
Monikko
hätiköityni
Monikko
hätiköitysi
Monikko
hätiköitymme
Monikko
hätiköitynne
Monikko
hätiköitynsä
Genetiivi
hätiköityn
Genetiivi
hätiköityni
Genetiivi
hätiköitysi
Genetiivi
hätiköitymme
Genetiivi
hätiköitynne
Genetiivi
hätiköitynsä
Monikon genetiivi
hätiköityjen
Monikon genetiivi
hätiköityjeni
Monikon genetiivi
hätiköityjesi
Monikon genetiivi
hätiköityjemme
Monikon genetiivi
hätiköityjenne
Monikon genetiivi
hätiköityjensä
Partitiivi
hätiköityä
Partitiivi
hätiköityäni
Partitiivi
hätiköityäsi
Partitiivi
hätiköityämme
Partitiivi
hätiköityänne
Partitiivi
hätiköityään
Partitiivi
hätiköityänsä
Monikon partitiivi
hätiköityjä
Monikon partitiivi
hätiköityjäni
Monikon partitiivi
hätiköityjäsi
Monikon partitiivi
hätiköityjämme
Monikon partitiivi
hätiköityjänne
Monikon partitiivi
hätiköityjään
Monikon partitiivi
hätiköityjänsä
Inessiivi
hätiköityssä
Inessiivi
hätiköityssäni
Inessiivi
hätiköityssäsi
Inessiivi
hätiköityssämme
Inessiivi
hätiköityssänne
Inessiivi
hätiköityssään
Inessiivi
hätiköityssänsä
Monikon inessiivi
hätiköityissä
Monikon inessiivi
hätiköityissäni
Monikon inessiivi
hätiköityissäsi
Monikon inessiivi
hätiköityissämme
Monikon inessiivi
hätiköityissänne
Monikon inessiivi
hätiköityissään
Monikon inessiivi
hätiköityissänsä
Elatiivi
hätiköitystä
Elatiivi
hätiköitystäni
Elatiivi
hätiköitystäsi
Elatiivi
hätiköitystämme
Elatiivi
hätiköitystänne
Elatiivi
hätiköitystään
Elatiivi
hätiköitystänsä
Monikon elatiivi
hätiköityistä
Monikon elatiivi
hätiköityistäni
Monikon elatiivi
hätiköityistäsi
Monikon elatiivi
hätiköityistämme
Monikon elatiivi
hätiköityistänne
Monikon elatiivi
hätiköityistään
Monikon elatiivi
hätiköityistänsä
Illatiivi
hätiköityyn
Illatiivi
hätiköityyni
Illatiivi
hätiköityysi
Illatiivi
hätiköityymme
Illatiivi
hätiköityynne
Illatiivi
hätiköityynsä
Monikon illatiivi
hätiköityihin
Monikon illatiivi
hätiköityihini
Monikon illatiivi
hätiköityihisi
Monikon illatiivi
hätiköityihimme
Monikon illatiivi
hätiköityihinne
Monikon illatiivi
hätiköityihinsä
Adessiivi
hätiköityllä
Adessiivi
hätiköitylläni
Adessiivi
hätiköitylläsi
Adessiivi
hätiköityllämme
Adessiivi
hätiköityllänne
Adessiivi
hätiköityllään
Adessiivi
hätiköityllänsä
Monikon adessiivi
hätiköityillä
Monikon adessiivi
hätiköityilläni
Monikon adessiivi
hätiköityilläsi
Monikon adessiivi
hätiköityillämme
Monikon adessiivi
hätiköityillänne
Monikon adessiivi
hätiköityillään
Monikon adessiivi
hätiköityillänsä
Ablatiivi
hätiköityltä
Ablatiivi
hätiköityltäni
Ablatiivi
hätiköityltäsi
Ablatiivi
hätiköityltämme
Ablatiivi
hätiköityltänne
Ablatiivi
hätiköityltään
Ablatiivi
hätiköityltänsä
Monikon ablatiivi
hätiköityiltä
Monikon ablatiivi
hätiköityiltäni
Monikon ablatiivi
hätiköityiltäsi
Monikon ablatiivi
hätiköityiltämme
Monikon ablatiivi
hätiköityiltänne
Monikon ablatiivi
hätiköityiltään
Monikon ablatiivi
hätiköityiltänsä
Allatiivi
hätiköitylle
Allatiivi
hätiköitylleni
Allatiivi
hätiköityllesi
Allatiivi
hätiköityllemme
Allatiivi
hätiköityllenne
Allatiivi
hätiköitylleen
Allatiivi
hätiköityllensä
Monikon allatiivi
hätiköityille
Monikon allatiivi
hätiköityilleni
Monikon allatiivi
hätiköityillesi
Monikon allatiivi
hätiköityillemme
Monikon allatiivi
hätiköityillenne
Monikon allatiivi
hätiköityilleen
Monikon allatiivi
hätiköityillensä
Essiivi
hätiköitynä
Essiivi
hätiköitynäni
Essiivi
hätiköitynäsi
Essiivi
hätiköitynämme
Essiivi
hätiköitynänne
Essiivi
hätiköitynään
Essiivi
hätiköitynänsä
Monikon essiivi
hätiköityinä
Monikon essiivi
hätiköityinäni
Monikon essiivi
hätiköityinäsi
Monikon essiivi
hätiköityinämme
Monikon essiivi
hätiköityinänne
Monikon essiivi
hätiköityinään
Monikon essiivi
hätiköityinänsä
Translatiivi
hätiköityksi
Translatiivi
hätiköitykseni
Translatiivi
hätiköityksesi
Translatiivi
hätiköityksemme
Translatiivi
hätiköityksenne
Translatiivi
hätiköitykseen
Translatiivi
hätiköityksensä
Monikon translatiivi
hätiköityiksi
Monikon translatiivi
hätiköityikseni
Monikon translatiivi
hätiköityiksesi
Monikon translatiivi
hätiköityiksemme
Monikon translatiivi
hätiköityiksenne
Monikon translatiivi
hätiköityikseen
Monikon translatiivi
hätiköityiksensä
Monikon instruktiivi
hätiköityin
Abessiivi
hätiköityttä
Abessiivi
hätiköityttäni
Abessiivi
hätiköityttäsi
Abessiivi
hätiköityttämme
Abessiivi
hätiköityttänne
Abessiivi
hätiköityttään
Abessiivi
hätiköityttänsä
Monikon abessiivi
hätiköityittä
Monikon abessiivi
hätiköityittäni
Monikon abessiivi
hätiköityittäsi
Monikon abessiivi
hätiköityittämme
Monikon abessiivi
hätiköityittänne
Monikon abessiivi
hätiköityittään
Monikon abessiivi
hätiköityittänsä
Monikon komitatiivi
hätiköityine
Monikon komitatiivi
hätiköityineni
Monikon komitatiivi
hätiköityinesi
Monikon komitatiivi
hätiköityinemme
Monikon komitatiivi
hätiköityinenne
Monikon komitatiivi
hätiköityineen
Monikon komitatiivi
hätiköityinensä
Monikon akkusatiivi
hätiköityt
Monikon akkusatiivi
hätiköityni
Monikon akkusatiivi
hätiköitysi
Monikon akkusatiivi
hätiköitymme
Monikon akkusatiivi
hätiköitynne
Monikon akkusatiivi
hätiköitynsä
Akkusatiivi
hätiköityni
Akkusatiivi
hätiköitysi
Akkusatiivi
hätiköitymme
Akkusatiivi
hätiköitynne
Akkusatiivi
hätiköitynsä