| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| Monikko | haluttomat | Monikko | haluttomani |
| Monikko | haluttomasi | Monikko | haluttomamme |
| Monikko | haluttomanne | Monikko | haluttomansa |
| Genetiivi | haluttoman | Genetiivi | haluttomani |
| Genetiivi | haluttomasi | Genetiivi | haluttomamme |
| Genetiivi | haluttomanne | Genetiivi | haluttomansa |
| Monikon genetiivi | haluttomien | Monikon genetiivi | haluttomieni |
| Monikon genetiivi | haluttomiesi | Monikon genetiivi | haluttomiemme |
| Monikon genetiivi | haluttomienne | Monikon genetiivi | haluttomiensa |
| Partitiivi | halutonta | Partitiivi | halutontani |
| Partitiivi | halutontasi | Partitiivi | halutontamme |
| Partitiivi | halutontanne | Partitiivi | halutontaan |
| Partitiivi | halutontansa | Monikon partitiivi | haluttomia |
| Monikon partitiivi | haluttomiani | Monikon partitiivi | haluttomiasi |
| Monikon partitiivi | haluttomiamme | Monikon partitiivi | haluttomianne |
| Monikon partitiivi | haluttomiaan | Monikon partitiivi | haluttomiansa |
| Inessiivi | haluttomassa | Inessiivi | haluttomassani |
| Inessiivi | haluttomassasi | Inessiivi | haluttomassamme |
| Inessiivi | haluttomassanne | Inessiivi | haluttomassaan |
| Inessiivi | haluttomassansa | Monikon inessiivi | haluttomissa |
| Monikon inessiivi | haluttomissani | Monikon inessiivi | haluttomissasi |
| Monikon inessiivi | haluttomissamme | Monikon inessiivi | haluttomissanne |
| Monikon inessiivi | haluttomissaan | Monikon inessiivi | haluttomissansa |
| Elatiivi | haluttomasta | Elatiivi | haluttomastani |
| Elatiivi | haluttomastasi | Elatiivi | haluttomastamme |
| Elatiivi | haluttomastanne | Elatiivi | haluttomastaan |
| Elatiivi | haluttomastansa | Monikon elatiivi | haluttomista |
| Monikon elatiivi | haluttomistani | Monikon elatiivi | haluttomistasi |
| Monikon elatiivi | haluttomistamme | Monikon elatiivi | haluttomistanne |
| Monikon elatiivi | haluttomistaan | Monikon elatiivi | haluttomistansa |
| Illatiivi | haluttomaan | Illatiivi | haluttomaani |
| Illatiivi | haluttomaasi | Illatiivi | haluttomaamme |
| Illatiivi | haluttomaanne | Illatiivi | haluttomaansa |
| Monikon illatiivi | haluttomiin | Monikon illatiivi | haluttomiini |
| Monikon illatiivi | haluttomiisi | Monikon illatiivi | haluttomiimme |
| Monikon illatiivi | haluttomiinne | Monikon illatiivi | haluttomiinsa |
| Adessiivi | haluttomalla | Adessiivi | haluttomallani |
| Adessiivi | haluttomallasi | Adessiivi | haluttomallamme |
| Adessiivi | haluttomallanne | Adessiivi | haluttomallaan |
| Adessiivi | haluttomallansa | Monikon adessiivi | haluttomilla |
| Monikon adessiivi | haluttomillani | Monikon adessiivi | haluttomillasi |
| Monikon adessiivi | haluttomillamme | Monikon adessiivi | haluttomillanne |
| Monikon adessiivi | haluttomillaan | Monikon adessiivi | haluttomillansa |
| Ablatiivi | haluttomalta | Ablatiivi | haluttomaltani |
| Ablatiivi | haluttomaltasi | Ablatiivi | haluttomaltamme |
| Ablatiivi | haluttomaltanne | Ablatiivi | haluttomaltaan |
| Ablatiivi | haluttomaltansa | Monikon ablatiivi | haluttomilta |
| Monikon ablatiivi | haluttomiltani | Monikon ablatiivi | haluttomiltasi |
| Monikon ablatiivi | haluttomiltamme | Monikon ablatiivi | haluttomiltanne |
| Monikon ablatiivi | haluttomiltaan | Monikon ablatiivi | haluttomiltansa |
| Allatiivi | haluttomalle | Allatiivi | haluttomalleni |
| Allatiivi | haluttomallesi | Allatiivi | haluttomallemme |
| Allatiivi | haluttomallenne | Allatiivi | haluttomalleen |
| Allatiivi | haluttomallensa | Monikon allatiivi | haluttomille |
| Monikon allatiivi | haluttomilleni | Monikon allatiivi | haluttomillesi |
| Monikon allatiivi | haluttomillemme | Monikon allatiivi | haluttomillenne |
| Monikon allatiivi | haluttomilleen | Monikon allatiivi | haluttomillensa |
| Essiivi | haluttomana | Essiivi | haluttomanani |
| Essiivi | haluttomanasi | Essiivi | haluttomanamme |
| Essiivi | haluttomananne | Essiivi | haluttomanaan |
| Essiivi | haluttomanansa | Monikon essiivi | haluttomina |
| Monikon essiivi | haluttominani | Monikon essiivi | haluttominasi |
| Monikon essiivi | haluttominamme | Monikon essiivi | haluttominanne |
| Monikon essiivi | haluttominaan | Monikon essiivi | haluttominansa |
| Translatiivi | haluttomaksi | Translatiivi | haluttomakseni |
| Translatiivi | haluttomaksesi | Translatiivi | haluttomaksemme |
| Translatiivi | haluttomaksenne | Translatiivi | haluttomakseen |
| Translatiivi | haluttomaksensa | Monikon translatiivi | haluttomiksi |
| Monikon translatiivi | haluttomikseni | Monikon translatiivi | haluttomiksesi |
| Monikon translatiivi | haluttomiksemme | Monikon translatiivi | haluttomiksenne |
| Monikon translatiivi | haluttomikseen | Monikon translatiivi | haluttomiksensa |
| Monikon instruktiivi | haluttomin | Abessiivi | haluttomatta |
| Abessiivi | haluttomattani | Abessiivi | haluttomattasi |
| Abessiivi | haluttomattamme | Abessiivi | haluttomattanne |
| Abessiivi | haluttomattaan | Abessiivi | haluttomattansa |
| Monikon abessiivi | haluttomitta | Monikon abessiivi | haluttomittani |
| Monikon abessiivi | haluttomittasi | Monikon abessiivi | haluttomittamme |
| Monikon abessiivi | haluttomittanne | Monikon abessiivi | haluttomittaan |
| Monikon abessiivi | haluttomittansa | Monikon komitatiivi | haluttomine |
| Monikon komitatiivi | haluttomineni | Monikon komitatiivi | haluttominesi |
| Monikon komitatiivi | haluttominemme | Monikon komitatiivi | haluttominenne |
| Monikon komitatiivi | haluttomineen | Monikon komitatiivi | haluttominensa |
| Komparatiivi | haluttomampi | Superlatiivi | haluttomin |
| Monikon akkusatiivi | haluttomat | Monikon akkusatiivi | haluttomani |
| Monikon akkusatiivi | haluttomasi | Monikon akkusatiivi | haluttomamme |
| Monikon akkusatiivi | haluttomanne | Monikon akkusatiivi | haluttomansa |
| Akkusatiivi | haluttomani | Akkusatiivi | haluttomasi |
| Akkusatiivi | haluttomamme | Akkusatiivi | haluttomanne |
| Akkusatiivi | haluttomansa |