| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | puhurit | Genetiivi | puhurin |
| Monikon genetiivi | puhurien | Monikon genetiivi | puhureiden |
| Monikon genetiivi | puhureitten | Partitiivi | puhuria |
| Monikon partitiivi | puhureita | Monikon partitiivi | puhureja |
| Inessiivi | puhurissa | Monikon inessiivi | puhureissa |
| Elatiivi | puhurista | Monikon elatiivi | puhureista |
| Illatiivi | puhuriin | Monikon illatiivi | puhureihin |
| Adessiivi | puhurilla | Monikon adessiivi | puhureilla |
| Ablatiivi | puhurilta | Monikon ablatiivi | puhureilta |
| Allatiivi | puhurille | Monikon allatiivi | puhureille |
| Essiivi | puhurina | Monikon essiivi | puhureina |
| Translatiivi | puhuriksi | Monikon translatiivi | puhureiksi |
| Monikon instruktiivi | puhurein | Abessiivi | puhuritta |
| Monikon abessiivi | puhureitta | Monikon akkusatiivi | puhurit |