| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | adoptoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | adoptoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | adoptoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | adoptoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | adoptoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | adoptoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | adoptoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | adoptoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | adoptoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | adoptoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | adoptoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | adoptoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | adoptoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | adoptoinevat | | |