Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈɑdoptoidɑ(ʔ)/
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. (oikeustiede) ottaa omaksi lapsekseen

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensadoptoinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensadoptoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensadoptoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensadoptoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensadoptoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensadoptoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiadoptoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensadoptoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensadoptoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensadoptoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensadoptoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensadoptoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensadoptoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensadoptoiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensadoptoikoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensadoptoikaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensadoptoikaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensadoptoikootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensadoptoinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensadoptoinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensadoptoinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensadoptoinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensadoptoinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensadoptoinevat

Luokat