| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | lambdat | Genetiivi | lambdan |
| Monikon genetiivi | lambdojen | Partitiivi | lambdaa |
| Monikon partitiivi | lambdoja | Inessiivi | lambdassa |
| Monikon inessiivi | lambdoissa | Elatiivi | lambdasta |
| Monikon elatiivi | lambdoista | Illatiivi | lambdaan |
| Monikon illatiivi | lambdoihin | Adessiivi | lambdalla |
| Monikon adessiivi | lambdoilla | Ablatiivi | lambdalta |
| Monikon ablatiivi | lambdoilta | Allatiivi | lambdalle |
| Monikon allatiivi | lambdoille | Essiivi | lambdana |
| Monikon essiivi | lambdoina | Translatiivi | lambdaksi |
| Monikon translatiivi | lambdoiksi | Monikon instruktiivi | lambdoin |
| Abessiivi | lambdatta | Monikon abessiivi | lambdoitta |
| Monikon akkusatiivi | lambdat |