| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | iootat | Genetiivi | iootan |
| Monikon genetiivi | iootien | Partitiivi | iootaa |
| Monikon partitiivi | iootia | Inessiivi | iootassa |
| Monikon inessiivi | iootissa | Elatiivi | iootasta |
| Monikon elatiivi | iootista | Illatiivi | iootaan |
| Monikon illatiivi | iootiin | Adessiivi | iootalla |
| Monikon adessiivi | iootilla | Ablatiivi | iootalta |
| Monikon ablatiivi | iootilta | Allatiivi | iootalle |
| Monikon allatiivi | iootille | Essiivi | iootana |
| Monikon essiivi | iootina | Translatiivi | iootaksi |
| Monikon translatiivi | iootiksi | Monikon instruktiivi | iootin |
| Abessiivi | iootatta | Monikon abessiivi | iootitta |
| Monikon akkusatiivi | iootat |