| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | августовский (avgustovski) | |
| Monikko | elokuiset | Monikko | elokuiseni |
| Monikko | elokuisesi | Monikko | elokuisemme |
| Monikko | elokuisenne | Monikko | elokuisensa |
| Genetiivi | elokuisen | Genetiivi | elokuiseni |
| Genetiivi | elokuisesi | Genetiivi | elokuisemme |
| Genetiivi | elokuisenne | Genetiivi | elokuisensa |
| Monikon genetiivi | elokuisten | Monikon genetiivi | elokuisien |
| Monikon genetiivi | elokuisteni | Monikon genetiivi | elokuisieni |
| Monikon genetiivi | elokuistesi | Monikon genetiivi | elokuisiesi |
| Monikon genetiivi | elokuistemme | Monikon genetiivi | elokuisiemme |
| Monikon genetiivi | elokuistenne | Monikon genetiivi | elokuisienne |
| Monikon genetiivi | elokuistensa | Monikon genetiivi | elokuisiensa |
| Partitiivi | elokuista | Partitiivi | elokuistani |
| Partitiivi | elokuistasi | Partitiivi | elokuistamme |
| Partitiivi | elokuistanne | Partitiivi | elokuistaan |
| Partitiivi | elokuistansa | Monikon partitiivi | elokuisia |
| Monikon partitiivi | elokuisiani | Monikon partitiivi | elokuisiasi |
| Monikon partitiivi | elokuisiamme | Monikon partitiivi | elokuisianne |
| Monikon partitiivi | elokuisiaan | Monikon partitiivi | elokuisiansa |
| Inessiivi | elokuisessa | Inessiivi | elokuisessani |
| Inessiivi | elokuisessasi | Inessiivi | elokuisessamme |
| Inessiivi | elokuisessanne | Inessiivi | elokuisessaan |
| Inessiivi | elokuisessansa | Monikon inessiivi | elokuisissa |
| Monikon inessiivi | elokuisissani | Monikon inessiivi | elokuisissasi |
| Monikon inessiivi | elokuisissamme | Monikon inessiivi | elokuisissanne |
| Monikon inessiivi | elokuisissaan | Monikon inessiivi | elokuisissansa |
| Elatiivi | elokuisesta | Elatiivi | elokuisestani |
| Elatiivi | elokuisestasi | Elatiivi | elokuisestamme |
| Elatiivi | elokuisestanne | Elatiivi | elokuisestaan |
| Elatiivi | elokuisestansa | Monikon elatiivi | elokuisista |
| Monikon elatiivi | elokuisistani | Monikon elatiivi | elokuisistasi |
| Monikon elatiivi | elokuisistamme | Monikon elatiivi | elokuisistanne |
| Monikon elatiivi | elokuisistaan | Monikon elatiivi | elokuisistansa |
| Illatiivi | elokuiseen | Illatiivi | elokuiseeni |
| Illatiivi | elokuiseesi | Illatiivi | elokuiseemme |
| Illatiivi | elokuiseenne | Illatiivi | elokuiseensa |
| Monikon illatiivi | elokuisiin | Monikon illatiivi | elokuisiini |
| Monikon illatiivi | elokuisiisi | Monikon illatiivi | elokuisiimme |
| Monikon illatiivi | elokuisiinne | Monikon illatiivi | elokuisiinsa |
| Adessiivi | elokuisella | Adessiivi | elokuisellani |
| Adessiivi | elokuisellasi | Adessiivi | elokuisellamme |
| Adessiivi | elokuisellanne | Adessiivi | elokuisellaan |
| Adessiivi | elokuisellansa | Monikon adessiivi | elokuisilla |
| Monikon adessiivi | elokuisillani | Monikon adessiivi | elokuisillasi |
| Monikon adessiivi | elokuisillamme | Monikon adessiivi | elokuisillanne |
| Monikon adessiivi | elokuisillaan | Monikon adessiivi | elokuisillansa |
| Ablatiivi | elokuiselta | Ablatiivi | elokuiseltani |
| Ablatiivi | elokuiseltasi | Ablatiivi | elokuiseltamme |
| Ablatiivi | elokuiseltanne | Ablatiivi | elokuiseltaan |
| Ablatiivi | elokuiseltansa | Monikon ablatiivi | elokuisilta |
| Monikon ablatiivi | elokuisiltani | Monikon ablatiivi | elokuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | elokuisiltamme | Monikon ablatiivi | elokuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | elokuisiltaan | Monikon ablatiivi | elokuisiltansa |
| Allatiivi | elokuiselle | Allatiivi | elokuiselleni |
| Allatiivi | elokuisellesi | Allatiivi | elokuisellemme |
| Allatiivi | elokuisellenne | Allatiivi | elokuiselleen |
| Allatiivi | elokuisellensa | Monikon allatiivi | elokuisille |
| Monikon allatiivi | elokuisilleni | Monikon allatiivi | elokuisillesi |
| Monikon allatiivi | elokuisillemme | Monikon allatiivi | elokuisillenne |
| Monikon allatiivi | elokuisilleen | Monikon allatiivi | elokuisillensa |
| Essiivi | elokuisena | Essiivi | elokuisenani |
| Essiivi | elokuisenasi | Essiivi | elokuisenamme |
| Essiivi | elokuisenanne | Essiivi | elokuisenaan |
| Essiivi | elokuisenansa | Monikon essiivi | elokuisina |
| Monikon essiivi | elokuisinani | Monikon essiivi | elokuisinasi |
| Monikon essiivi | elokuisinamme | Monikon essiivi | elokuisinanne |
| Monikon essiivi | elokuisinaan | Monikon essiivi | elokuisinansa |
| Translatiivi | elokuiseksi | Translatiivi | elokuisekseni |
| Translatiivi | elokuiseksesi | Translatiivi | elokuiseksemme |
| Translatiivi | elokuiseksenne | Translatiivi | elokuisekseen |
| Translatiivi | elokuiseksensa | Monikon translatiivi | elokuisiksi |
| Monikon translatiivi | elokuisikseni | Monikon translatiivi | elokuisiksesi |
| Monikon translatiivi | elokuisiksemme | Monikon translatiivi | elokuisiksenne |
| Monikon translatiivi | elokuisikseen | Monikon translatiivi | elokuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | elokuisin | Abessiivi | elokuisetta |
| Abessiivi | elokuisettani | Abessiivi | elokuisettasi |
| Abessiivi | elokuisettamme | Abessiivi | elokuisettanne |
| Abessiivi | elokuisettaan | Abessiivi | elokuisettansa |
| Monikon abessiivi | elokuisitta | Monikon abessiivi | elokuisittani |
| Monikon abessiivi | elokuisittasi | Monikon abessiivi | elokuisittamme |
| Monikon abessiivi | elokuisittanne | Monikon abessiivi | elokuisittaan |
| Monikon abessiivi | elokuisittansa | Monikon komitatiivi | elokuisine |
| Monikon komitatiivi | elokuisineni | Monikon komitatiivi | elokuisinesi |
| Monikon komitatiivi | elokuisinemme | Monikon komitatiivi | elokuisinenne |
| Monikon komitatiivi | elokuisineen | Monikon komitatiivi | elokuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | elokuiset | Monikon akkusatiivi | elokuiseni |
| Monikon akkusatiivi | elokuisesi | Monikon akkusatiivi | elokuisemme |
| Monikon akkusatiivi | elokuisenne | Monikon akkusatiivi | elokuisensa |
| Akkusatiivi | elokuiseni | Akkusatiivi | elokuisesi |
| Akkusatiivi | elokuisemme | Akkusatiivi | elokuisenne |
| Akkusatiivi | elokuisensa |