| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hiussuortuvat | Genetiivi | hiussuortuvan |
| Monikon genetiivi | hiussuortuvien | Partitiivi | hiussuortuvaa |
| Monikon partitiivi | hiussuortuvia | Inessiivi | hiussuortuvassa |
| Monikon inessiivi | hiussuortuvissa | Elatiivi | hiussuortuvasta |
| Monikon elatiivi | hiussuortuvista | Illatiivi | hiussuortuvaan |
| Monikon illatiivi | hiussuortuviin | Adessiivi | hiussuortuvalla |
| Monikon adessiivi | hiussuortuvilla | Ablatiivi | hiussuortuvalta |
| Monikon ablatiivi | hiussuortuvilta | Allatiivi | hiussuortuvalle |
| Monikon allatiivi | hiussuortuville | Essiivi | hiussuortuvana |
| Monikon essiivi | hiussuortuvina | Translatiivi | hiussuortuvaksi |
| Monikon translatiivi | hiussuortuviksi | Monikon instruktiivi | hiussuortuvin |
| Abessiivi | hiussuortuvatta | Monikon abessiivi | hiussuortuvitta |
| Monikon akkusatiivi | hiussuortuvat |