| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kahvinpaahtimot | Genetiivi | kahvinpaahtimon |
| Monikon genetiivi | kahvinpaahtimojen | Monikon genetiivi | kahvinpaahtimoiden |
| Monikon genetiivi | kahvinpaahtimoitten | Partitiivi | kahvinpaahtimoa |
| Monikon partitiivi | kahvinpaahtimoja | Monikon partitiivi | kahvinpaahtimoita |
| Inessiivi | kahvinpaahtimossa | Monikon inessiivi | kahvinpaahtimoissa |
| Elatiivi | kahvinpaahtimosta | Monikon elatiivi | kahvinpaahtimoista |
| Illatiivi | kahvinpaahtimoon | Monikon illatiivi | kahvinpaahtimoihin |
| Adessiivi | kahvinpaahtimolla | Monikon adessiivi | kahvinpaahtimoilla |
| Ablatiivi | kahvinpaahtimolta | Monikon ablatiivi | kahvinpaahtimoilta |
| Allatiivi | kahvinpaahtimolle | Monikon allatiivi | kahvinpaahtimoille |
| Essiivi | kahvinpaahtimona | Monikon essiivi | kahvinpaahtimoina |
| Translatiivi | kahvinpaahtimoksi | Monikon translatiivi | kahvinpaahtimoiksi |
| Monikon instruktiivi | kahvinpaahtimoin | Abessiivi | kahvinpaahtimotta |
| Monikon abessiivi | kahvinpaahtimoitta | Monikon akkusatiivi | kahvinpaahtimot |