Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkosäännönvastaisetMonikkosäännönvastaiseni
MonikkosäännönvastaisesiMonikkosäännönvastaisemme
MonikkosäännönvastaisenneMonikkosäännönvastaisensa
GenetiivisäännönvastaisenGenetiivisäännönvastaiseni
GenetiivisäännönvastaisesiGenetiivisäännönvastaisemme
GenetiivisäännönvastaisenneGenetiivisäännönvastaisensa
Monikon genetiivisäännönvastaistenMonikon genetiivisäännönvastaisien
Monikon genetiivisäännönvastaisteniMonikon genetiivisäännönvastaisieni
Monikon genetiivisäännönvastaistesiMonikon genetiivisäännönvastaisiesi
Monikon genetiivisäännönvastaistemmeMonikon genetiivisäännönvastaisiemme
Monikon genetiivisäännönvastaistenneMonikon genetiivisäännönvastaisienne
Monikon genetiivisäännönvastaistensaMonikon genetiivisäännönvastaisiensa
PartitiivisäännönvastaistaPartitiivisäännönvastaistani
PartitiivisäännönvastaistasiPartitiivisäännönvastaistamme
PartitiivisäännönvastaistannePartitiivisäännönvastaistaan
PartitiivisäännönvastaistansaMonikon partitiivisäännönvastaisia
Monikon partitiivisäännönvastaisianiMonikon partitiivisäännönvastaisiasi
Monikon partitiivisäännönvastaisiammeMonikon partitiivisäännönvastaisianne
Monikon partitiivisäännönvastaisiaanMonikon partitiivisäännönvastaisiansa
InessiivisäännönvastaisessaInessiivisäännönvastaisessani
InessiivisäännönvastaisessasiInessiivisäännönvastaisessamme
InessiivisäännönvastaisessanneInessiivisäännönvastaisessaan
InessiivisäännönvastaisessansaMonikon inessiivisäännönvastaisissa
Monikon inessiivisäännönvastaisissaniMonikon inessiivisäännönvastaisissasi
Monikon inessiivisäännönvastaisissammeMonikon inessiivisäännönvastaisissanne
Monikon inessiivisäännönvastaisissaanMonikon inessiivisäännönvastaisissansa
ElatiivisäännönvastaisestaElatiivisäännönvastaisestani
ElatiivisäännönvastaisestasiElatiivisäännönvastaisestamme
ElatiivisäännönvastaisestanneElatiivisäännönvastaisestaan
ElatiivisäännönvastaisestansaMonikon elatiivisäännönvastaisista
Monikon elatiivisäännönvastaisistaniMonikon elatiivisäännönvastaisistasi
Monikon elatiivisäännönvastaisistammeMonikon elatiivisäännönvastaisistanne
Monikon elatiivisäännönvastaisistaanMonikon elatiivisäännönvastaisistansa
IllatiivisäännönvastaiseenIllatiivisäännönvastaiseeni
IllatiivisäännönvastaiseesiIllatiivisäännönvastaiseemme
IllatiivisäännönvastaiseenneIllatiivisäännönvastaiseensa
Monikon illatiivisäännönvastaisiinMonikon illatiivisäännönvastaisiini
Monikon illatiivisäännönvastaisiisiMonikon illatiivisäännönvastaisiimme
Monikon illatiivisäännönvastaisiinneMonikon illatiivisäännönvastaisiinsa
AdessiivisäännönvastaisellaAdessiivisäännönvastaisellani
AdessiivisäännönvastaisellasiAdessiivisäännönvastaisellamme
AdessiivisäännönvastaisellanneAdessiivisäännönvastaisellaan
AdessiivisäännönvastaisellansaMonikon adessiivisäännönvastaisilla
Monikon adessiivisäännönvastaisillaniMonikon adessiivisäännönvastaisillasi
Monikon adessiivisäännönvastaisillammeMonikon adessiivisäännönvastaisillanne
Monikon adessiivisäännönvastaisillaanMonikon adessiivisäännönvastaisillansa
AblatiivisäännönvastaiseltaAblatiivisäännönvastaiseltani
AblatiivisäännönvastaiseltasiAblatiivisäännönvastaiseltamme
AblatiivisäännönvastaiseltanneAblatiivisäännönvastaiseltaan
AblatiivisäännönvastaiseltansaMonikon ablatiivisäännönvastaisilta
Monikon ablatiivisäännönvastaisiltaniMonikon ablatiivisäännönvastaisiltasi
Monikon ablatiivisäännönvastaisiltammeMonikon ablatiivisäännönvastaisiltanne
Monikon ablatiivisäännönvastaisiltaanMonikon ablatiivisäännönvastaisiltansa
AllatiivisäännönvastaiselleAllatiivisäännönvastaiselleni
AllatiivisäännönvastaisellesiAllatiivisäännönvastaisellemme
AllatiivisäännönvastaisellenneAllatiivisäännönvastaiselleen
AllatiivisäännönvastaisellensaMonikon allatiivisäännönvastaisille
Monikon allatiivisäännönvastaisilleniMonikon allatiivisäännönvastaisillesi
Monikon allatiivisäännönvastaisillemmeMonikon allatiivisäännönvastaisillenne
Monikon allatiivisäännönvastaisilleenMonikon allatiivisäännönvastaisillensa
EssiivisäännönvastaisenaEssiivisäännönvastaisenani
EssiivisäännönvastaisenasiEssiivisäännönvastaisenamme
EssiivisäännönvastaisenanneEssiivisäännönvastaisenaan
EssiivisäännönvastaisenansaMonikon essiivisäännönvastaisina
Monikon essiivisäännönvastaisinaniMonikon essiivisäännönvastaisinasi
Monikon essiivisäännönvastaisinammeMonikon essiivisäännönvastaisinanne
Monikon essiivisäännönvastaisinaanMonikon essiivisäännönvastaisinansa
TranslatiivisäännönvastaiseksiTranslatiivisäännönvastaisekseni
TranslatiivisäännönvastaiseksesiTranslatiivisäännönvastaiseksemme
TranslatiivisäännönvastaiseksenneTranslatiivisäännönvastaisekseen
TranslatiivisäännönvastaiseksensaMonikon translatiivisäännönvastaisiksi
Monikon translatiivisäännönvastaisikseniMonikon translatiivisäännönvastaisiksesi
Monikon translatiivisäännönvastaisiksemmeMonikon translatiivisäännönvastaisiksenne
Monikon translatiivisäännönvastaisikseenMonikon translatiivisäännönvastaisiksensa
Monikon instruktiivisäännönvastaisinAbessiivisäännönvastaisetta
AbessiivisäännönvastaisettaniAbessiivisäännönvastaisettasi
AbessiivisäännönvastaisettammeAbessiivisäännönvastaisettanne
AbessiivisäännönvastaisettaanAbessiivisäännönvastaisettansa
Monikon abessiivisäännönvastaisittaMonikon abessiivisäännönvastaisittani
Monikon abessiivisäännönvastaisittasiMonikon abessiivisäännönvastaisittamme
Monikon abessiivisäännönvastaisittanneMonikon abessiivisäännönvastaisittaan
Monikon abessiivisäännönvastaisittansaMonikon komitatiivisäännönvastaisine
Monikon komitatiivisäännönvastaisineniMonikon komitatiivisäännönvastaisinesi
Monikon komitatiivisäännönvastaisinemmeMonikon komitatiivisäännönvastaisinenne
Monikon komitatiivisäännönvastaisineenMonikon komitatiivisäännönvastaisinensa
Monikon akkusatiivisäännönvastaisetMonikon akkusatiivisäännönvastaiseni
Monikon akkusatiivisäännönvastaisesiMonikon akkusatiivisäännönvastaisemme
Monikon akkusatiivisäännönvastaisenneMonikon akkusatiivisäännönvastaisensa
AkkusatiivisäännönvastaiseniAkkusatiivisäännönvastaisesi
AkkusatiivisäännönvastaisemmeAkkusatiivisäännönvastaisenne
Akkusatiivisäännönvastaisensa