| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haukahdan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | haukahdat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | haukahdamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | haukahdatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | haukahtavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | haukahtivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | haukahtaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | haukahda |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haukahtakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | haukahtakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | haukahtakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | haukahtakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | haukahtanevat |