| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | lacksko |
| Monikko | kiiltonahkakengät | Genetiivi | kiiltonahkakengän |
| Monikon genetiivi | kiiltonahkakenkien | Partitiivi | kiiltonahkakenkää |
| Monikon partitiivi | kiiltonahkakenkiä | Inessiivi | kiiltonahkakengässä |
| Monikon inessiivi | kiiltonahkakengissä | Elatiivi | kiiltonahkakengästä |
| Monikon elatiivi | kiiltonahkakengistä | Illatiivi | kiiltonahkakenkään |
| Monikon illatiivi | kiiltonahkakenkiin | Adessiivi | kiiltonahkakengällä |
| Monikon adessiivi | kiiltonahkakengillä | Ablatiivi | kiiltonahkakengältä |
| Monikon ablatiivi | kiiltonahkakengiltä | Allatiivi | kiiltonahkakengälle |
| Monikon allatiivi | kiiltonahkakengille | Essiivi | kiiltonahkakenkänä |
| Monikon essiivi | kiiltonahkakenkinä | Translatiivi | kiiltonahkakengäksi |
| Monikon translatiivi | kiiltonahkakengiksi | Monikon instruktiivi | kiiltonahkakengin |
| Abessiivi | kiiltonahkakengättä | Monikon abessiivi | kiiltonahkakengittä |
| Monikon akkusatiivi | kiiltonahkakengät |